سامانه آموزش آنلاین

مقلات آموزشی

مقالات

کتاب راهنمای فارسی FreeBSD

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

سرفصل کتاب FreeBSD:

ورژن ترجمه شده به شماره سند 52888

Copyright © 1995-2019 The FreeBSD Documentation Project

مقدمه

سلام و به FreeBSD خوش آمدید، این کتاب آموزش استفاده در مورد دو سیستم عامل  FreeBSD 12.0-RELEASEو FreeBSD 11.2-RELEASE را پوشش می دهد. این کتاب نتیجه کار مستمر بسیاری از افراد بوده  است. برخی از بخش ها ممکن است که  قدیمی باشند در همین راستا  کسانی که علاقه مند به کمک به بروز رسانی و گسترش این کتاب را دارند می توانند  به لیست پستی پروژه FreeBSD ایمیل ارسال کنند.

لینک لیست پستی در خصوص کمک به بروز رسانی :

https://lists.freebsd.org/mailman/listinfo/freebsd-doc

آخرین نسخه این کتاب در وب سایت FreeBSD موجود است. نسخه های قبلی را می توان از https://docs.FreeBSD.org/doc/  دانلود کنید.

 این کتاب را می توان در فرمت های مختلف و گزینه های فشرده سازی از سرور FTP FTP یا یکی از سایت های آینه متعدد دانلود کنید. نسخه های چاپی را می توان در FreeBSD Mall خریداری کرد. جستجوها را می توان در کتابچه راهنما و سایر اسناد در صفحه جستجو انجام داد.

جدول محتوا

مقدمه

 شروع به کار(معرفی این بخش):

این بخش از کتاب راهنمایی است برای مدیران و کاربرانی که قصد استفاده از سیستم عامل FreeBSD را دارند.

1.1 خلاصه  بخش پیش رو

1.2 خوش آمدید به FreeBSD!

1.3 درباره پروژه FreeBSD


 • فصل دوم نصب FreeBSD

2.1 خلاصه بخش 

2.2 حداقل سخت افزار مورد نیاز

2.3 وظایف پیش نصب شده

2.4. شروع نصب

2.5. با استفاده از bsdinstall

2.6 اختصاص فضای دیسک

2.7 تعهد به نصب

2.8 بعد از نصب

2.9 عیب یابی

2.10 با استفاده از سی دی زنده


 • فصل سوم مبانی FreeBSD

3.1 خلاصه بخش 

3.2 کنسول های مجازی و پایانه ها

3.3. کاربران و مدیریت حساب پایه

3.4. مجوزها

3.5 ساختار دایرکتوری

3.6 سازمان دیسک

3.7 نصب و راه اندازی سیستم فایل

3.8 فرآیندها و Daemons

3.9 پوسته

3.10 ویراستاران متن

3.11 دستگاه ها و گره های دستگاه

3.12 صفحات دستی


 • فصل چهارم نصب برنامه ها بسته ها و پورت ها

4.1 خلاصه بخش 

4.2 مرور اجمالی از نصب نرم افزار

4.3. پیدا کردن نرم افزار

4.4 با استفاده از pkg برای مدیریت بسته بندی دودویی

4.5 با استفاده از مجموعه بنادر

4.6 بسته های ساختمان با Poudriere

4.7 ملاحظات پس از نصب

4.8 کار با بندر شکسته


 • فصل پنجم سیستم پنجره X

5.1 خلاصه بخش 

5.2 واژه شناسی

5.3 نصب Xorg

5.4 پیکربندی Xorg

5.5 با استفاده از فونت ها در Xorg

5.6 مدیر نمایشگر X

5.7 محیط دسک تاپ

5.8 نصب کامپیز فیوژن

5.9 عیب یابیدوم وظایف مشترک


 • فصل ششم برنامه های کاربردی دسکتاپ

6.1 خلاصه بخش 

6.2 مرورگرها

6.3 بهره وری

6.4 بینندگان سند

6.5. دارایی، مالیه، سرمایه گذاری


 • فصل هفتم چند رسانه ای

7.1 خلاصه بخش 

7.2 راه اندازی کارت صدا

7.3 صوتی MP3

7.4 پخش ویدئو

7.5 کارت های تلویزیون

7.6 اسطوره

7.7 اسکنرهای تصویر


 • فصل هشتم پیکربندی کرنل FreeBSD

8.1 خلاصه بخش 

8.2 چرا ساخت یک هسته سفارشی؟

8.3 پیدا کردن سخت افزار سیستم

8.4 فایل پیکربندی

8.5 ساخت و نصب کرنل سفارشی

8.6 اگر چیزی اشتباه می رود


 • فصل نهم چاپ

9.1 شروع سریع

9.2 اتصالات چاپگر

9.3 زبان های متداول صفحه توصیف شده

9.4 چاپ مستقیم

9.5 LPD (Line Printer Daemon)

9.6 سیستم های چاپ دیگر


 • فصل دهم سازگاری باینری لینوکس

10.1 خلاصه بخش 

10.2 پیکربندی سازگاری باینری لینوکس

10.3 موضوعات پیشرفته


فصل اول مقدمه

بازسازی شده، سازماندهی مجدد و باز نویسی  مجددی توسط جیم ماک.

مطالب این بخش

1.1 خلاصه  بخش پیش رو

1.2 به FreeBSD خوش آمدید

1.3 درباره پروژه FreeBSD

1.1 خلاصه  بخش پیش رو

از علاقه شما به FreeBSD سپاسگزار و خوشحالیم. این فصل  جنبه های مختلف پروژه FreeBSD را توضیح می دهد، مانند تاریخ، اهداف، مدل توسعه و غیره.

پس از خواندن این فصل، شما می دانید:

 • چگونه FreeBSD مربوط به سایر سیستم عامل های رایانه ای است.
 • تاریخچه پروژه FreeBSD.
 • اهداف پروژه FreeBSD.
 • اصول اولیه مدل توسعه منبع باز FreeBSD.
 • و البته: جایی که نام "FreeBSD" از آن آمده است.

1.2 خوش آمدید به FreeBSD!

سیستم FreeBSD یک سیستم عامل Open Source (متن باز)، سازگار با استانداردهای سیستم عامل یونیکس برای x86 (هر دو 32 و 64 بیتی)، ARM®، AArch64، RISC-V®، MIPS®، POWER®، PowerPC® و رایانههای Sun UltraSPARC® است. این ویژگی ها شامل تمام ویژگی هایی است که امروزه مورد توجه قرار می گیرد، از قبیل چند وظیفه پیشگیرانه، محافظت از حافظه، حافظه مجازی، امکانات چند کاربره، پشتیبانی SMP، تمام ابزارهای توسعه متن باز برای زبان ها و چارچوب های مختلف و ویژگی های دسکتاپ در اطراف پنجره X سیستم، KDE یا GNOME.

نقاط قوت خاص FreeBSD آن عبارتند از:

 • مجوز Liberal Open Source که به شما اجازه می دهد تا آزادانه با تغییر و گسترش کد منبع خود را گسترش دهید و آن را در هر دو پروژه Open Source و محصولات بسته بدون اعمال محدودیت های معمولی برای مجوز های Copyleft استفاده کنید.
 • یک پیاده سازی بسیار قوی از TCP/IP، در FreeBSD این بخش به صورت قوی و مقیاس پذیری در حد استاندارهای صنعتی پیاده سازی شده است این امر باعث می شود  که آن ها در هر دو سرور ، مسیریابی / فایروال بسیار عالی و قوی راه اندازی شود- و در واقع بسیاری از شرکت ها و فروشندگان از این قابلیت برای ایجاد کردن محصولات خود استفاده می کنند.
 • پشتیبانی کامل از پروژه  OpenZFS  در FreeBSD از جمله قابلیتهایی مثل : root-on-ZFS ، ZFS Boot Environments  ، مدیریت خطا، پشتیبانی از jail  ، اسناد خاص FreeBSD و اضافه شدن zfs در زمان نصب کردن سیستم عامل FreeBSD.
 • ویژگی های امنیتی  اضافه شده ، افزایش MAC با  قابلیت Capsicum و مکانیزم های  sandbox فعال شده در زمان نصب برای تست کردن محیطهای اجرایی و نصب برنامه در FreeBSD   قبل از نصب کردن در سیستم عامل اصلی.
 • بیش از 30 هزار برنامه در قالب باینری برای تمام معماری های  سخت افزاری پشتیبانی شده و مجموعه ی Ports که باعث  ایجاد و توسعه  برنامه ای کاربردی  می شود.
 • مستندات قوی - علاوه بر کتابچه راهنمای کاربری برای همه کاربران  و کتاب های مختلف نویسندگان که موضوعاتی را از سیستم مدیریتی تا هسته های را  پوشش می دهند،. همچنین صفحات man  که نه تنها برای daemons، سرویس ها و فایل های پیکربندی برنامه های کاربردی نوشته شده است ، بلکه برای API های kernel driver نیز وجود دارد (  در بخش 9) و driver  های  تکی  ( در بخش 4).  سیستم عامل FreeBSD  در بخش مقالات و مستندات بسیار قوی کار کرده است.
 • مخازن ساده و پایدار  - FreeBSD از مخزن تک برای تمام اجزای آن، هم در بخش  هسته و  و هم در بخش کاربر استفاده می کند. این بخش باعث ساده سازی در بخش اقدام و توسعه سیستم عامل و اقدام شدن با سایر بخش ها می شود.
 • باقی ماندن  همچنان در فلسفه و ساختار  یونیکس،  ترجیح دادن ترکیب بودن با فلسفه یونیکس  به جای یکپارچه سازی.
 • سازگاری با برنامه های باینری  با لینوکس در هسته سیستم عامل FreeBSD، که امکان اجرای بسیاری از برنامه  های لینوکس را بدون نیاز به مجازی سازی های موجود فراهم می کند.

 


FreeBSD بر پایه 4.4BSD-Lite از گروه تحقیقاتی سیستم های کامپیوتری (CSRG) در دانشگاه کالیفرنیا در برکلی است انتشار یافته است و بر سنت توسعه سیستم های BSD تأکید دارد. علاوه بر کار خوب ارائه شده توسط CSRG که در ابتدای و پایه  این سیستم عامل است ، پروژه FreeBSD هزاران انسان را برای گسترش قابلیت و تنظیم سیستم برای حداکثر کارایی و قابلیت اطمینان در شرایط بارگذاری واقعی قرار داده است. FreeBSD عملکرد و قابلیت اطمینان را در مقایسه با دیگر سیستم های متن باز ارایه  می کند و پیشنهادات تجاری ارائه می دهد،  این امر همراه با ویژگی های پیشرفته  است که در هر جای دیگری به صورت رایگان و متن باز  قابل دسترسی نیست.


1.2.1 FreeBSD چه کارهایی  انجام می دهد؟

 بسیاری از برنامه ها  که FreeBSD را می توان اجرا کرد فقط با توهم خود محدود می شود(هیچ محدودیتی در اجرای برنامه در FreeBSD وجود ندارد). از جمله مواردی مثل  توسعه نرم افزار به اتوماسیون کارخانه، کنترل موجودی به تصحیح azimuth از آنتن های ماهواره ای از راه دور و  هر کاری که می توان آن را با یک محصول تجاری UNIX® انجام داد، خیلی راحت هم می شود  با FreeBSD نیز انجام داد! FreeBSD همچنین به معنای واقعی کلمه هزاران برنامه کاربردی با کیفیت بالا که توسط مراکز تحقیقاتی و دانشگاه ها در سراسر جهان ساخته شده که اغلب به هیچ وجه ارزان نیست ولی در FreeBSD قابل اجرا است و به صورت رایگان در دسترس است.

از انجایی که کد های سیستم عامل FreeBSD به صورت کامل در دسترس است و هر شخصی می تواند از آن استفاده کند و توسعه دهد و به دلیل لایسنسی که دارد این امکان در پروژه FreeBSD  وجود دارد که باعث توسعه برنام های کاربردی شود. در این بخش شما با برخی از برنامه های کاربردی که در سیستم عامل FreeBSD توسط کاربران راه اندازی می شود آشنا می شوید:

خدمات اینترنت: به دلیل پیاده سازی  قوی از  TCP / IP در سیستم عامل  FreeBSD آن را  به یک پلت فرم ایده آل برای انواع خدمات اینترنت تبدیل کرده است که با برخی از معروفترین آنها آشنا می شوید:

 • وب سرور
 • سرویسهای مسیریابی IPv4 و IPv6
 • فایروال ، gateway و Nat
 • سرور FTP
 • سرور میل
 • و بیشتر...

تحصیلات: آیا شما دانشجوی علوم رایانه یا زمینه مهندسی مربوطه هستید؟ هیچ روش بهتر برای یادگیری در مورد سیستم عامل، معماری کامپیوتر و شبکه ها از دست در دست نیست.. تعدادی از بسته های CAD، بسته های ریاضی و گرافیکی که به صورت رایگان در اختیارتان قرار می گیرند چون شما دانشجو هستید می توانید از آن استفاده کنید.

تحقیق: با استفاده از کد منبع برای  که از کل سیستم در دسترس، FreeBSD یک پلت فرم عالی برای تحقیق در مورد  سیستم عامل ها و سایر شاخه های علوم رایانه است. طبیعت ازادی که در  FreeBSD وجود دارد باعث می شود که  گروه های از راه دور در ارتباط  باشند برای توسعه مشترک یک ساختار نرم افزاری  بدون نیاز به نگرانی در مورد موافقت نامه های مجوز خاص .

شبکه: نیاز به یک روتر جدید دارید؟ به یک سرور نام (DNS) نیاز دارید؟ به  فایروال برای حفاظت از  افراد از شبکه داخلی خود نیاز دارید؟ FreeBSD به راحتی می تواند یک کامپیوتر بدون استفاده  را به یک روتر پیشرفته با قابلیت های پیشرفته فیلتر کردن بسته های شبکه  تبدیل کند و شما یک فایروال حرفه ای داشته باشید..

ساختار جا سازی شده(Embedded ) : چون FreeBSD یک پلت فرم عالی برای ساخت سیستم های Embedded شده می باشد. با پشتیبانی از سیستم های ARM®، MIPS® و PowerPC®، همراه با پشته شبکه قوی، ویژگی های cutting edge و مجوز BSD در سیستم عامل  FreeBSD مبنای بسیار خوبی برای ساخت روتر ها، فایروال ها و سایر دستگاه های Embedded شده است.

محیط های دسکتاپ: FreeBSD انتخاب خوبی برای یک راه حل ارزان قیمت دسک تاپ با استفاده از سرور آزاد X11 در دسترس است. FreeBSD گزینه هایی را انتخاب می کند از بسیاری از محیط های دسکتاپ یا منبع باز، از جمله رابط کاربری گرافیکی استاندارد GNOME و KDE به راحتی نصب و راه اندازی شود. سیستم عامل FreeBSD حتی می تواند با  استفاده از یک سرور مرکزی بوت شود و ایستگاه های کاری شخصی را حتی ارزان تر و راحت تر اداره کند.

توسعه نرم افزار: سیستم عامل  FreeBSD  به همراه با کامپایل کامل از ابزارهای توسعه شامل یک کامپایلر C / C ++ است که براحتی می توان برنامه ها را در آن راه اندازی کرد. پشتیبانی از بسیاری از زبان های دیگر نیز از طریق  نصب برنامه با استفاده از ساختار پورت ها و بسته های باینری در FreeBSD موجود  و در دسترس است.

سیستم عامل FreeBSD با قابلیتها ذکر شده به صورت رایگان در قالب CD و DVD  قابل دانلود است.


1.2.2 چه کسی FreeBSD را استفاده می کند؟

سیستم عامل FreeBSD در وب سرورهای معروفی مثل Hacker News، Netcraft، NetEase، Netflix، Sina، Sony Japan، Rambler، Yahoo، Yandex.

ویژگی های پیشرفته FreeBSD، امنیت بالا ، چرخه انتشار بروز و با برنامه و مرتب و لایسنس BSD که خود جای بحث دارد ، به استفاده از آن به عنوان یک پلتفرم برای ساخت بسیاری از لوازم خانگی، دستگاه ها و محصولات تجاری و بازرگانی منجر شده است. بسیاری از بزرگترین شرکت های فناوری اطلاعات در جهان از FreeBSD استفاده می کنند:

 • Apache - بنیاد نرمافزار Apache بسیاری از زیرساختهای عمومی خود از جمله یکی از بزرگترین مخازن SVN در جهان با بیش از 1.4 میلیون وظیفه را  درسیستم عامل  FreeBSD  پیاده سازی کرده است.
 • اپل - OS X به شدت از FreeBSD برای پشته شبکه، فایل سیستم و بسیاری از اجزای کاربر استفاده می کند. اپل iOS همچنین شامل عناصری است که بسیاری بخشهای آن از FreeBSD گرفته شده است.
 • سیسکو - دستگاه های امنیتی IronPort و دستگاه های ضد اسپم یک کرنل FreeBSD اصلاح شده را اجرا می کنند.
 • Citrix – NetScaler که یک خطی از لوازم امنیتی ارائه لایه 4-7، متعادل کننده بار، ذخیره سازی محتوا، فایروال نرم افزار، VPN امن، و دسترسی به شبکه ابر تلفن همراه است، با قدرت یک هسته FreeBSD استفاده می کند.
 • Dell EMC Isilon - لوازم ذخیره سازی سازمانی Isilon بر اساس FreeBSD است. مجوز FreeBSD بسیار آزادانه به Isilon اجازه داد تا مالکیت فکری خود را در سرتاسر هسته ادغام کند و محصولات خود را به جای یک سیستم عامل متمرکز کند.
 • Dell KACE - دستگاههای مدیریت سیستم KACE به دلیل قابلیت اطمینان، مقیاس پذیری و جامعه ای که از توسعه آن ادامه دارد، FreeBSD را اجرا می کنند.
 • iXsystems – منشاء اصلی TrueNAS که یک Nas سرور در شبکه است بر اساس FreeBSD است. iXsystems علاوه بر محصولات تجاری خود، همچنین مدیریت پروژه های منبع باز TrueOS و FreeNAS را مدیریت می کند.
 • Juniper - سیستم عامل JunOS که قدرت اصلی شبکه ی Juniper را شامل می شود (از جمله روتر ها، سوئیچ ها، امنیت و لوازم خانگی) بر اساس FreeBSD است.
 • McAfee - SecurOS، بر اساس محصولات فایروال سازمانی McAfee از جمله Sidewinder بر اساس FreeBSD است.
 • NetApp – Data ONTAP GX که یکی از لوازم ذخیره سازی بر روی FreeBSD است. علاوه بر این، NetApp بسیاری از ویژگی ها را پشتیبانی می کند، از جمله hypervisor مجوز جدید BSD، bhyve را در خود دارد.
 • Netflix - دستگاه OpenConnect که Netflix برای پخش فیلم ها به مشتریان خود استفاده می کند بر اساس FreeBSD است. Netflix مشارکت های گسترده ای را به پایگاه های کد انجام داده و برای حفظ دلتا صفر از FreeBSD اصلی کار می کند. لوازم Netflix OpenConnect مسئول ارائه بیش از 32٪ از تمام ترافیک اینترنت در شمال امریکا است.
 • Sandvine - Sandvine از FreeBSD به عنوان اساس سیستم عامل پردازش شبکه های با کارایی بالا در زمان واقعی خود استفاده می کند که محصولات کنترل هوشمند شبکه را کنترل می کنند.
 • سونی - کنسول بازی PlayStation 4 نسخه اصلاح شده FreeBSD را اجرا می کند.
 • Sophos - محصول Sophos Email Appliance بر پایه FreeBSD ارایه شده است که یک سخت افزاری است برای مدیریت کردن Email ها از نظر spam و virus.
 • Spectra Logic –nTier که یک از وسایل ذخیره سازی بایگانی است از سیستم عامل  FreeBSD و OpenZFS استفاده می کند.
 • Stormshield - لوازم امنیتی Network Stormshield بر اساس نسخه سخت افزاری FreeBSD است. مجوز BSD به آنها اجازه می دهد تا مالکیت معنوی خود را با سیستم خود در یک سیستم در حالی که مقدار قابل توجهی از توسعه جالبی را به جامعه می دهند، ادغام کنند.
 • کانال آب و هوا - دستگاه IntelliStar که در هر سرآمد ارائه دهنده کابل محلی نصب شده است و مسئول تهیه پیش بینی های آب و هوایی محلی به برنامه های شبکه تلویزیونی کابلی می باشد FreeBSD است.
 • Verisign - Verisign مسئول اداره دامنه های .com و .net root و همچنین زیرساخت های DNS همراه است. آنها بر روی تعدادی از سیستم عامل های مختلف شبکه شامل FreeBSD تکیه می کنند تا اطمینان حاصل شود که هیچ نقطه مشترکی در زیرساخت آنها وجود ندارد.
 • Voxer - Voxer پلت فرم تلفن همراه خود را با ZFS در FreeBSD راه اندازی می کند
 • WhatsApp – زمانی که WhatsApp نیاز به یک پلتفرم داشت که بتواند بیش از 1 میلیون اتصال همزمان TCP را در هر سرور داشته باشدسیستم عامل FreeBSD  را انتخاب کردند  در نتیجه آنها را به مقیاس 2.5 میلیون اتصال در هر سرور رسیدند.
 • تجهیزات امنیتی FUDO که اجازه می دهد تا شرکت ها برای نظارت، کنترل، ضبط و حسابرسی پیمانکاران و مدیران که بر روی سیستم های خود کار می کنند را کنترل کند. بر اساس بهترین ویژگی های امنیتی FreeBSD از جمله ZFS، GELI، Capsicum، HAST و auditdistd پیاده سازی شده است.


پروژه های متن بازی که ار FreeBSD استفاده می کنند:

 • روتر BSD - یک جایگزین مبتنی بر FreeBSD برای روترهای بزرگ سازمانی طراحی شده برای اجرا بر روی سخت افزار کامپیوتر استاندارد است.
 • FreeNAS - FreeBSD سفارشی طراحی شده برای استفاده به عنوان یک دستگاه سرور فایل شبکه. فراهم می کند رابط کاربری مبتنی بر پایتون برای ساده کردن مدیریت سیستم های UFS و فایل های ZFS. شامل پشتیبانی از NFS، SMB / CIFS، AFP، FTP و iSCSI است. شامل یک سیستم پلاگین قابل گسترش بر اساس زندان های FreeBSD است.
 • GhostBSD - توزیع زیبا از FreeBSD همراه با محیط دسکتاپ Gnome است.
 • mfsBSD - یک ابزار برای ساخت یک تصویر سیستم FreeBSD است که به طور کامل از حافظه اجرا می شود.
 • NAS4Free - توزیع سرور فایل بر اساس FreeBSD با یک رابط وب مبتنی بر PHP.
 • OPNSense - OPNsense یک منبع باز، آسان برای استفاده و آسان برای ساخت فایروال مبتنی بر FreeBSD و پلت فرم مسیریابی است. OPNsense شامل بسیاری از ویژگی های موجود در فایروال های تجاری گران قیمت است و بیشتر در بسیاری موارد. این مجموعه ویژگی های غنی از پیشنهادات تجاری را با مزایای منابع باز و قابل اطمینان به ارمغان می آورد.
 • TrueOS - یک نسخه سفارشی از FreeBSD  است که به کاربران دسکتاپ با امکانات گرافیکی مختلفی می دهد برای  نمایش  قدرت FreeBSD برای همه کاربران  در بخش استفاده از محیط گرافیکی است.
 • pfSense - توزیع فایروال بر اساس FreeBSD با مجموعه ای از ویژگی های و پشتیبانی گسترده IPv6 است.
 • ZRouter - نرم افزار جایگزین منبع باز برای دستگاه های embed  شده مبتنی بر FreeBSD است. طراحی شده برای جایگزینی سیستم عامل اختصاصی در روترهای خارج از دسترس.

برای دریافت لیست کاملی از این پروژه می توانید به سایت زیر مراجعه کنید:

https://www.freebsdfoundation.org/about/testimonials/

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟
آموزش BSD با محمدعابدینی

اولین مرکز آموزش BSD  و نخستین مرکز ارائه نرم افزارهای مبتنی بر BSD در ایران

کلیه حقوق این سایت متعلق به محمد عابدینی است که در زمینه آموزش BSD فعالیت می کند.
All rights are reserved for Mohammad Abedini 2019

Search

09356757020
محمد عابدینی
کرج 
مهرشهر
Your SEO optimized title