سامانه آموزش آنلاین

مقلات آموزشی

سرویسهای FreeBSD برای مهندسین شبکه

ftp چیست؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پروتکل ftp  یا همان file transfer protocol  یک پروتکل انتقال فایل در شبکه است که به نوع سیستم عامل متصل شده به سرور وابسته نبوده سیستم عامل های مبتنی بر ویندوز و لینوکسی و یونیکسی هم می توانند از آن استفاه کنند. راه اندازی آن ساده است و در حالت client/server این سرویس ارایه می شود. اولین بار این پروتکل در سال 1971 توسط  Abhay Bhushan در RFC 114 ارایه شد، در سال 1980 یکی از بخش های پروتکل TCP/IP شد و در September 1998 قابلیت استفاده از ورژن 6 آدرس IP به آن اضافه شد.

پروتکل ftp  یا همان file transfer protocol  یک پروتکل انتقال فایل در شبکه است که به نوع سیستم عامل متصل شده به سرور وابسته نبوده سیستم عامل های مبتنی بر ویندوز و لینوکسی و یونیکسی هم می توانند از آن استفاه کنند. راه اندازی آن ساده است و در حالت client/server این سرویس ارایه می شود. اولین بار این پروتکل در سال 1971 توسط  Abhay Bhushan در RFC 114 ارایه شد، در سال 1980 یکی از بخش های پروتکل TCP/IP شد و در September 1998 قابلیت استفاده از ورژن 6 آدرس IP به آن اضافه شد.

برای برقرار ارتباط با سرور کلاینتها هم می توانند از نام کاربری و رمز عبور استفاده کنند و هم می توانند در قابل Anonymous به سرور شما متصل شوندو حالت Anonymous باید در سمت سرور شما فعال شده باشد و یکی از راههای اشتراک گذاری فایل در سطح شبکه های بزرگ است که شما قصد ندارید به هر فردی نام کاربری و رمز عبور دهید.

یکی از نقاط ضعف این سرویس کدگذاری نشدن رمزعبور و نام کاربری در زمان اتصال به سرور است، این بخش به صورت متن ساده منتقل شده و هر فردی که به شبکه شما دسترسی داشته باشد به راحتی با قابلیت اسنیف می تواند به رمزعبور و نام کاربری شما دسترسی پیدا کند. برای افزایش امینت در این سرور فابلیت ftps به آن اضافه شده است.

این سرور  در دو حالت active  و  passive به ارایه سرویس می پردازد در ادامه با این دو حالت آشنا می شود.

حالت active

در این روش برقرار ارتباط، سیستم کلاینت با یک پورت تصادفی با عدد بالای (n)1023 به پورت سرور در شماره 21 متصل می شود، در مرحله بعد کلاینت در پورت تصادفی قبلی بعلاوه یک عدد (n+1) به برقرار ارتباط توسط سرور می نشیند و این پورت را برای سرور ftp ارسال می کند.

نکته :

پورتهای ارتباطی در سمت سرور برای اجرای فرمانها همیشه پورت 21 است و سرور برای انتقال فایل همیشه از پورت 20 استفاده می کند.

حالت ftp

حالت active  در شکل بالا ترسیم شده است.

 

حالت passive  

در بعضی از موارد کلاینت در پشت فایروال و nat قرار دارد و سرور ftp نمی تواند به صورت مستقیم به پورت ارسالی از سمت سرور متصل شود برای حل این مطلب حالتی دیگر در برقرار ارتباط به نام passive ایجاد شده است. برای برقرار کردن این نوع ارتباط کلاینت با فرمان pasv  به سرور می گوید که قصد برقرار ارتباط در حالت passive  را دارد.  در این روش قبل از برقرار ارتباط کلاینت دو پورت تصادفی بزرگتر از عدد 1023 به صورت تصادفی با حالت n  و n+1 انتخاب می  کند و به شماره پورت 21 سرور متصل می شود. بعد از تعیین کردن حالت passive با استفاده از فرمان pasv بین کلاینت و سرور این بار سرور یک پورت تصادفی بالاتر از 1023 باز کرده و به کلاینت اعلام می کند که برای دریافت فایل خود به این شماره پورت با استفاه از پورت تصادفی n+1 خود متصل شود و به دریافت فایل اقدام کند. در این حالت برقرار کنند ارتباط برای دریافت فایل خود کلاینت است، این حالت را در شکل زیر مشاهده می کنید:

حالت ftp

روشهای برقرار ارتباط با سرور ftp:

شما به دو طریق می توانید با یک سرور ftp ارتباط برقرار کنید، هم از طریق خط فرمان و هم از طریق یک مرورگر وب. در ادامه این دو روش را برای شما توضیح خواهم داد.

 

روش استفاده از یک مرورگر وب:

اگر شما از DNS سرور برای برقراری ارتباط با سرور های خود استفاده می کنید می توانید از نام بجای آدرس IP برای متصل شدن به سرور استفاده کنید، شما همچنین می توانید از آدرس ip هم به صورت مستقیم برای برقرار کردن ارتباط استفاده کنید. در این روش ما قصد داریم که به سرور ftp مربوطه به سایت freebsd.org به آدرس ftp.freebsd.org متصل شویم. در این سرور حالت Anonymous فعال بوده و شما نیاز به نام کاربری و رمز عبور ندارید. یک مرورگر وب را باز کنید و آدرس ftp.freebsd.org را در قسمت ادرس وارد کنید به صورت زیر تا به سرور متصل شویدبرای اطمینان حاصل کردن از اینکه شما با  استفاه از پروتکل ftp به سرور متصل می شوید می توایند خط ftp:// را به قبل از آدرس خود اضافه کنید تا مرورگر شما از ftp استفاده کند:

ftp

در این بخش شما فایلها و پوشهای موجود برروی سرور را مشاهده می کنید پوشه های به / ختم می شود و با کلیک کردن برروی آنها می توانید به آنها وارد شوید در شکل زیر وارد پوشه pub شده اینم:

ftp

همانطوری که مشاهده می کنید این بخش خود شامل پوشه دیگری به نام FreeBSD است، در بخش ادرس شما آدرس کامل این بخش یعنی ftp://ftp.freebsd.org/pub را مشاهده می کنید. برای رفتن به شاخه قبل کافیست که برروی parent directory کلیک کنید. برای دانلود کردن یک فایل کافیست که برروی ان کلیک کنید تا نرم افزارهای دانلود باز شده و عمل دانلود را انجام دهند، این عمل در شکل زیر نمایش داده شده است:

ftp

ما قصد دریافت فایل ports.tar.gz را از آدرس ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/ports/ports.tar.gz را داشته ایم شما می توانید از این ادرس هم به صورت مستقیم استفاده کنیم.

 

روش استفاده از خط فرمان:

در این روش برقرار ارتباط شما نیاز به یک خط فرمان دارید باز هم مستقل از سیستم عامل و هرجایی که شما فرمان FTP را داشته باشید می توانید به سرور متصل شوید. کافیست که در خط فرمان ftp را با یک نام و یا یک ادرس ip اجرا کنید، برای برقراری حالت Anonymous کافیست که از سویچ –a قبل از نام سرور استفاده کنید، این فرمان در شکل زیر مشاهده می کنید:

ftp

همانطوری که مشاهده می کنید شما به سرور متصل شده اید و سیستم عامل سرور UNIX است و برای دریافت فایل باید از حالت binary استفاده کنید.

اگر حالت Anonymous فعال نباشد شما باید قبل از ورود به سیستم از نام کاربری و رمزعبور استفاده کنید، در شکل زیر شما روش اتصال به سرور موجود برروی همان سیستم عامل به آدرس 127.0.0.1  را مشاهده می کنید.

در این روش ابتدا فرمان ftp را اجرا کنید تا وارد خط فرمان ftp> شوید و بعد از اجرا کردن فرمان op شما می توانید آدرس سرور را در مقابل to  وارد کنید، بعد از آن شما می توانید نام کاربری و رمز عبور را به صورت زیر وارد کنید، این بخش در شکل زیر نمایش داده شده است :

ftp

 

این برنامه دارای فرمانهای مختلفی است که در شکل زیر لیست کامل انرا مشاهده می کنید برای مشاهده این فرمانها کافیست که ؟ را تایپ و بعد Enter کنید تا لیست به صورت نمایش داده شده در شکل زیر برای شما نمایش داده شود:

ftp

فرمانهایی که استفاده زیادی در این بخش دارد فرمان های cd و ls است، در مقاله BSD به زبان ساده روش استفاده از این فرمان ها توضیح داده شده است کاربرد این دو فرمان برای نمایش فایلها و شاخه و رفتن به شاخه بعدی است، برای مشاهده شاخه ای که در آن قرار دارید می توانید از فرمان pwd استفاده کنید.

 

نکته : فرمان ! یا همان علامت تعجب به شما این امکان را می دهد که در زمانی که به سرور وصل هستید به خط فرمان بازگشته و فرمانهای خود را اجرا کنید بدون اینکه ارتباط شما با سرور قطع شود، این فرمان در زمان دانلود فایلهایی که زمان بر هستند مفید است.

 

نمایش توضیحات هر فرمان:

شما به راحتی می توانید توضیحات کمک کننده هر فرمان را با استفاده از فرمان help مشاهده کنید کافیست بعد از help کافیست که نام فرمان مورد نظر خود را وارد کنید در شکل زیر شما چند help از فرمانهای را مشاهده کنید:

ftp

دریافت و ارسال فایل:

برای دریافت کردن فایل از سمت سرور باید از فرمان get استفاده کنید، برای دریافت یا باید در همان شاخه فایل مورد نظر باشید و یا آدرس آنرا بعد از فرمان get وارد کنید، فایل مورد نظر بعد از دانلود شدن در شاخه ای که شما قبل از فرمان ftp در قرار داشته اید ذخیره می شود مگر از فرمان lcd استفاده کنید و مسیر جدید را تعیین کنید در شکل زیر همان فایل

 ports.tar.gz  که در بخش قبلی از طریق مرورگر دانلود کردید را در این بخش هم با استفاده از خط فرمان دانلود می کنید به صورت نمایش در شکل زیر:

ftp

شما در خط اخر از این شکل مقدار زمان مورد نیاز برای دریافت، سرو و حجم فایل برای شما نمایش داده می شود. بعد از پایان دانلود شما می توانید از فرمان quit برای خروج از ftp و قطع کردن ارتباط با سرور استفاده کنید و سرور یپغامی برای شما در قابل goodbye نمایش می دهد.

ftp

همانطوری که مشاهده کردید فایل به صورت کامل دریافت شده و با فرمان quit شما ارتباط خود را با سرور قطع کرده اید.

 

برای ارسال فایل در ابتدا شما باید به شاخه ای که قصد اپلود کردن فایل را دارید دسترسی نوشتن داشته باشید و بعد از برقرار ارتباط با سرور و رفتن به شاخه مورد نظ از فرمان put استفاده کنید بعد از آن باید نام فایل با آدرس ذخیره شده برروی هارد خود را وارد کنید. در شکل زیر به سرور 127.0.0.1 با کاربر admin متصل شده این و فایل ports.tar.gz را با put به سمت سرور ارسال می کنیم:

ftp


 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟
آموزش BSD با محمدعابدینی

اولین مرکز آموزش BSD  و نخستین مرکز ارائه نرم افزارهای مبتنی بر BSD در ایران

کلیه حقوق این سایت متعلق به محمد عابدینی است که در زمینه آموزش BSD فعالیت می کند.
All rights are reserved for Mohammad Abedini 2019

Search

09356757020
محمد عابدینی
کرج 
مهرشهر
Your SEO optimized title