سامانه آموزش آنلاین

مقلات آموزشی

سرویسهای FreeBSD برای مهندسین شبکه

محدود کردن فضای مصرفی دیسک با Disk quota

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

برای محدود کردن میزان مصرف فضای دیسک از قابلیت Disk quota در FreeBSD  استفاده می شود که این محدودیت می تواند به یک کاربر خاص یا گروهی خاص که کاربران در آن قرار دارند اعمال شود.

همانطوری که می دانید در FreeBSD دو فایل سیستم وجود دارد، یکی UFS و دیگری ZFS که در این بخش شما با اعمال محدودیت در فایل سیستم UFS آشنا می شوید.

بخشهای این مقاله:

 • فعال سازی disk quota .
 • تنظیم کردن یک محدودیت با disk quota
 • چک کردن محدودیت اعمال شده.

فعال سازی Disk quota:

در بخش اول از راه اندازی شما باید چک کنید که آیا هسته سیستم عامل FreeBSD شما آیا قابلیت راه اندازی disk quota را دارد ؟ برای این کار از فرمان sysctl به صورت زیر استفاده کنید:

% sysctl kern.features.ufs_quota
kern.features.ufs_quota: 1

ا

گر مقداری که در خروجی این فرمان برگشت داده می شود عدد 1 باشد بدین معناست که این قابلیت در هسته سیستم عامل شما فعال شده است و شما می توانید آنرا راه اندازی کنید، در غیر این صورت شما باید هسته FreeBSD خود را به خط زیر دوباره کامپایل کنید، این خط را در زیر مشاهده می کنید:

options QUOTA

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه راه اندازی و کامپایل کردن یک هسته جدید به مقاله زیر مراجعه کنید.

پیکربندی هسته در FreeBSD

حال بعد از فعال کردن این بخش در هسته نوبت به فعال سازی آن با استفاده از فایل rc.conf می رسد که شما باید در این بخش خط زیر را در این فایل اضافه کنید:

سیستم quota بعد از راه اندازی شده با استفاده از برنامه  quotacheck هر بار به چک کردن وضعیت دیتاسیت فایل سیستم شما می پردازد که این امر زمان گیر است برای غیرفعال کردن این بخش شما باید خط زیر را در فایل Rc.conf قرار دهید:

check_quotas="NO"	

در بخش پایانی از این بخش باید به تناسب نیاز خود در مورد فعال سازی اقدام کنید دو حالت فعال سازی وجود دارد ، حالت اول per-user است که با استفاده از آن می توانید برای هر کاربر محدودیت اعمال کنید و حالت دوم group quotas که برای اعمال محدودیت برای یک گروه خاص است و کاربرانی که در آن گروه قرار دارند را محدود می کند، شما می توانید به تناسب نیاز خود یکی یا هر دوی این تغییرات را فعال کنید، راه فعال کردن در فایل fstab است که در زیر شاخه /etc  قرار دارد و  شما می توانید برای هر فایل سیستمی که نیاز دارید این قابلیت را اعمال کنید.

نکته: اگر شما قصد دارید که برای مثال شاخه home کاربران را محدود سازی کنید بهتر است که در زمان نصب شاخه /home را یک فایل سیستم جداگانه در نظر بگیرید.

 

فعال سازی per-user:

برای فعال کردن این بخش کافیست که در پایان هر فایل سیستم یا خطی که در فایل fstab قرار دارد کلمه کلیدی userquota را اضافه کنید به صورت زیر:

/dev/da1s2g  /home  ufs rw,userquota 1 2

فعال سازی group quotas:

برای فعال کردن این بخش کافیست که در پایان هر فایل سیستم یا خطی که در فایل fstab قرار دارد کلمه کلیدی groupquota را اضافه کنید به صورت زیر:

/dev/da1s2g  /home  ufs rw,userquota,groupquota 1 2

بعد از راه اندازی کردن این بخش و راه اندازی شدن سیستم دو فایل به نام های quota.user  و  quota.group در شاخه اصلی فایل سیستمی که شما در آن quota را فعال کرده اید ایجاد می شود. با راه اندازی سیستم و راه اندازی rc این عمل اتفاق می افتد.

 

برای مدیریت کردن بخش راه اندازی در سیستم شما به فرمان های quotacheck(8) quotaon(8), quotaoff(8) نیاز دارید که برای دریافت اطلاعات بیشتر به man هر کدام از این صفحات مراجعه کنید.

تنظیم کردن یک محدودیت با disk quota

برای چک کردن از وضعیت راه اندازی quota از فرمان زیر استفاده کنید:

# quota -v	

اگر خروجی این فرمان شامل خطوطی باشد که در مورد اطلاعات خلاصه وضعیت quota باشد بدین معناست که تنظیمات راه اندازی شما به درستی اعمال شده.

بخش های مختلفی برای اعمال محدودیت وجود دارد برای اعمال برروی کاربران و یا گروه ها که  هم می تواند مبتنی بر مقدار فضای مصرفی از هارد باشد به نام block quota و هم می تواند بر اساس تعداد فایل های هر کاربر باشد که به آن inod quota  گویند. اگر شما همزمان هر دوی این محدودیت ها را اعمال کرده باشید هر کدام که زودتر اتفاق افتاد آن محدویت اعمال می شود. این دو حالت در دو دسته hard و soft هم طبقه بندی می شود.

Hard limit:

اگر در این حالت محدودیت اعمال کرده باشید اجازه پیشروی بیشتر به کاربر داده نمی شود، برای مثال اگر در فایل سیستمی شما فضای یک کاربر را 800 کیلوبایت محدود کرده اید و کاربر 790 کیلوبایت از فضا را مصرف کرده باشد در صورت ایجاد کردن یک فایل با میزان 11 کیلوبایت ایجاد کردن آن fail می شود.

 

Soft limit:

این نوع از محدودیت با بازه زمانی خاصی کار می کند که به صورت پیش فرض یک هفته است و  اگر کاربر در این مدت زمانی  به فضای قبلی خود باز نگشت soft limit به حالت hard limit  تبدیل می شود و کاربر دیگر اجازه ایجاد کردن فایل های بیشتر را ندارد تا زمانی که به مقدار فضای اعمال شده برگردد و دوباره حالت به soft limit بازگردانی می شود.

 

فرمان edquota :

برای ویرایش کردن وضعیت محدودیت هر کاربر از این فرمان استفاده می شود. این فرمان شما با استفاده از ویرایشگر متنی کار می کند و مقدار پیش فرض را از متغیر EDITOR میگیرد و به صورت پیش فرض این مقدار vi است درنتیجه اطلاعات با ویرایشگر vi باز می شود. برای اعمال کردن محدودیت به یک کاربر خاص باید نام آن کاربر را بعد از سویچ u وارد کنید به صورت زیر:

# edquota -u abedini
Quotas for user abedini:
/usr: kbytes in use: 65, limits (soft = 50, hard = 75)
    inodes in use: 7, limits (soft = 50, hard = 60)
/usr/var: kbytes in use: 0, limits (soft = 50, hard = 75)
    inodes in use: 0, limits (soft = 50, hard = 60)

هر فایل سیستمی که شما در نظر دارید شامل یک خط برای اعمال محدودیت می باشد که می توانید با استفاده از ویرایشگر خود مقدار را تغییر دهید.


 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟
آموزش BSD با محمدعابدینی

اولین مرکز آموزش BSD  و نخستین مرکز ارائه نرم افزارهای مبتنی بر BSD در ایران

کلیه حقوق این سایت متعلق به محمد عابدینی است که در زمینه آموزش BSD فعالیت می کند.
All rights are reserved for Mohammad Abedini 2019

Search

09356757020
محمد عابدینی
کرج 
مهرشهر
Your SEO optimized title