سامانه آموزش آنلاین

مقلات آموزشی

سرویسهای FreeBSD برای مهندسین شبکه

فرمان systat در FreeBSD:

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در سیستم عامل FreeBSD چندین فرمان برای نمایش وضعیت سیستم وجود دارد که فرمان پایه ای آن iostat بود که در مقاله قبلی با آن آشنا شدید، فرمان دیگری را در این بخش برای شما معرفی می کنم که به صورت کامل تمام وضعیت ها و فرمان های stat را پوشش می دهد، اسم این فرمان systat است که در این مقاله روش استفاده کردن از این فرمان را آموزش خواهید دید.

این مقاله شامل بخشهای زیر است:

  • بخش pigs برای نمایش میزان مصرف پردازش هر کاربر.
  • بخش ifstat نمایش وضعیت کارت های شبکه سرور شما.
  • بخش icmp برای نمایش وضعیت icmp سرور شما.
  • بخش ip نمایش وضعیت پروتکل ip سرور شما.
  • بخش TCP برای نمایش وضعیت TCPسرور شما.
  • بخش iostat برای نمایش وضعیت IOسرور شما.
  • بخش swap برای نمایش وضعیت swap در سرور شما.
  • بخش netstat برای نمایش وضعیت پورتهای باز و ارتباطات باز سرور شما.

زمانی که این فرمان را اجرا می کنید شما وارد صفحه اصلی این برنامه می شوید که به دو بخش تقسیم شده است، خروجی این فرمان را در شکل زیر مشاهده می کنید:

این فرمان از تلکنولوژی  ncurses برای طبقه بندی کردن صفحه نمایش استفاده می کند، در بخش بالایی این خروجی load سیستم به صورت bar برای شما نمایش داده می شود و در بخش پایینی این فرمان شما می توانید اطلاعات انتخابی مورد نظر خودتون را برای نمایش انتخاب کنید.

برای وارد شدن به بخش اطلاعاتی که این فرمان می تواند برای شما نمایش دهد کافیست که از علامت :  استفاده کنید و بعد کلمه help را وارد کنید  و به محض اجرا help با استفاده از کلید Enter در قسمت پایینی  این فرمان خطی به صورت زیر برای شما نمایش داده می شود:

12 بخش قابل نمایش برای شما در این فرمان وجود دارد که شما می توانید به تناسب نیاز خود هر کدام را اجرا کنید و از اطلاعات خروجی آن استفاده کنید، در ادامه با بخش های اجرای مختلف این فرمان آشنا می شوید.

 

قبل از شروع:

قبل از شروع کار با این فرمان باید با گزینه های موجود در این فرمان آشنا شوید. برای وارد شدن به محیط فرمان این برنامه باید از کلید : استفاده کنید، بعد از اجرا : در زیر این صفحه شما علامت : را مشاده می کنید که فرمان های بعدی را در این بخش باید وارد کنید، بعد از اجرا فرمان شما وارد برنامه می شوید، برای خارج شدن از این برنامه کافیست که ابتدا وارد بخش فرمان شوید و بعد حرف q را وارد کنید و بعد Enter کنید.

این برنامه به صورت پیش فرض هر 5 ثانیه اطلاعات نمایش را برای شما  refresh  می کند، برای تغییر دادن این مقدار کافیست که در حالت فرمان وارد شوید و بعد عددی را وارد کنید که به ثانیه است و Refresh کردن پیش فرض را تغییر می دهد. بعد از وارد کردن عدد مورد نظر در زیر صفحه برنامه خط زیر را مشاهده می کنید:

این خط به شما اعلام می کند که بخش pigs هر 1 ثانیه refresh  می شود.

برای متوقف کردن refresh کافیست که در بخش فرمان stop را تایپ کنید و برای راه اندازی مجدد آن کافیست که از فرمان start و عددی به ثانیه برای refresh کردن وارد کنید.

 

برای نمایش کردن load average  سیستم خود هم کافیست که فرمان load را وارد کنید تا به صورت شکل زیر شما load average سیستم خود را در بخش فرمان مشاهده کنید:

برای نمایش همه فرمان ها در این بخش باید از فرمان help استفاده کنید بعد از وارد شدن به بخش فرمان گزینه help را وارد کنید تا اطلاعات به صورت زیر برای شما نمایش داده شود:

برای اجرا کردن هر کدام از این بخش ها که برای شما سیستم مانیتوریگ جداگانه ای باز می کند هم می توانید به صورت مستقیم آنرا وارد کنید و یا بعد از  - انرا تایپ کنید.

بخش pigs:

این بخش به صورت پیش فرض در زمان راه اندازی فرمان اجرا می شود، هدف اصلی این برنامه نمایش دادن پردازش هایی است که در حافظه فعال قرار دارد ، این بخش فرمان های idle را نمایش نمی دهد.

بخش ifstat:

در بسیاری از موارد شما نیاز دارید که وضعیت send و receive  کارت های شبکه سیستم خود را مشاهده کنید، برای اجرا کردن و نمایش خروجی این بخش کافیست که بعد از : گزینه ifstat را وارد کنید و بعد Enter کرده تا خروجی فرمان در بخش دوم به صورت زیر برای شما نمایش داده شود:

همانطوری که مشاهده می کنید در این سیستم 3 کارت شبکه وجود دارد به نام های lo0 و em0 و  em1، در بخش های بعد از نام کارت های شبکه میزان ترافیک خارج شده و پیک هر کارت شبکه را مشاهده می کنید و در بخش total شما با مجموع بسته های ارسال شده و دریافت شده را نمایش می دهد.

هر برنامه ای در این بخش شامل زیر فرمان هایی است که رفتار برنامه اجرا شده را تغییر می دهد، برای بخش ifstat زیر فرمانی وجود دارد به نام scale که به شما این امکان ار می دهد که بتوانید مقادیر نمایش داده شده را در قالبهای kbit kbyte mbit gbit و .. تغییر دهید. در شکل زیر بعد از اجرا کردن scale mbyte مقدار از کیلو بایت به مگابایت تغییر می کند:

بخش icmp:

برای مشاهده کردن اطلاعات پروتکل icmp در این بخش فرمان icmp را در بخش فرمان وارد کنید تا قسمت زیر این فرمان به صورت زیر تغییر می کند:

این بخش همانطوری که مشاهده می کنید به دو بخش در دو ستون تقسیم می شود که در قسمت سمت راست بسته هایی که وارد می شود را نمایش می دهد و در بخش سمت راست بسته هایی که خارج می شوند را در بخش های مختلف نمایش می دهد.

زیر مجموعه این فرمان خود در دو حالت mode و reset  است،

در بخش mode:

شما می توانید به چهار حالت زیر وضعیت نمایش را تغییر می دهد:

حالت rate:

این بخش که پیش فرض این فرمان است نرخ تغییر هر بسته را در واحد زمان که به صورت پیش فرض یک ثانیه است نمایش می دهد.

حالت delta:

این حالت هم مثل حالت بالاست.

حالت since:

شما در بخش بعدی یاد می گیرد که حالت reset را اعمال کنید که شمارنده های این بخش صفر شود، برای نمایش هر بسته که وارد را خارج می شود می توانید از این حالت استفاده کنید.

حالت absolute:

این حالت همه اطلاعات را نمایش می دهد که تفاوت این دو حالت rate و absolute را در شکل زیر مشاهده می کند، شکل زیر حالت absolute است:

 

حالت reset هم همه این اعداد را صفر می کند.

برای نمایش دادن وضعیت icmp در ورژن 6  کافیست که از فرمان icmp6 به جای icmp استفاده کنید و همه بخشها و حالت های بالا هم در آن دو مشترک هستند.

حالت ip و  ip6:

برای نمایش وضعیت بسته های ip برروی سیستم شما از فرمان های ip و ip6 استفاده کنید که در شکل زیر حالت خروجی این فرمان را مشاهده می کنید:

این فرمان هم مثل بخش icmp  که توضیح داده شده هم شامل  بخش mode است که خود شامل 4 زیر گروه rate delta since  و  absolute است و هم شما می توانید اطلاعات را به rest به مقادیر 0 ببرید.

 

بخش tcp:

برای مشاهده کردن بسته های tcp منتقل شده برروی سیستم، باید وارد بخش tcp در بخش فرمان برنامه systat شوید. برای این کار کافست که از فرمان tcp استفاده کنید تا اطلاعات به صورت شکل زیر برای شما نمایش داده شود:

این فرمان هم مثل بخش icmp  که توضیح داده شده هم شامل  بخش mode است که خود شامل 4 زیر گروه rate delta since  و  absolute است و هم شما می توانید اطلاعات را به rest به مقادیر 0 ببرید.

 

بخش iostat:

در مقاله  قبلی در سایت www.mabedini.ir شما با فرمان isostat آشنا شده اید، در این بخش هم شما می توانید اطلاعات فرمان isotat را در قالبی قابل خواندن به صورت زیر مشاهده کنید:

بخش swap:

برای مشاهده کردن وضعیت swap سیستم خود از فرمان swap در بخش فرمان این برنامه استفاده کنید تا خروجی این فرمان را به صورت زیر مشاهده کنید:

این بخش به صورت بار نمایش داده می شود که البته به این دلیلی که این حافظه برروی سیستم من استفاده نمی شود وضعیت در بخش 0% قرار داد.

بخش nestat:

شاید برای شما اتفاق افتاده باشد که خروجی فرمان netstat را دوست نداشته باشید و نتوانید اطلاعات مفیدی را از آن بدست آورید، در ضمن خروجی این فرمان nestat به صورت داینامیک تغییر نمی کند و شما نمی توانید در لحظه وضعیت ارتباط های شبکه ای خود را مشاهده کنید، برای رها شدن از این مشکل در برنامه systat شما بخشی دارید که این مشل را برای شما مرتفع کرده است به نام netstat که با اجرا کردن این فرمان رفتار برنامه systat به صورت زیر تغییر می  کند:

به صورت پیش فرض فقط این برنامه ارتباطات فعال را نمایش می دهد و و حالت waiting را نمایش نمی دهد، در نمایش پیش فرض این بخش شما اطلاعات را در قالب host:prts مشاهده می کنید. شما می توانید با استفاده کردن از بخشهای زیر مجموعه فرمان systat به تغییر رفتار و حالت های برنامه بپردازید.

فرمان all:

برای نمایش همه وضعیت اربتاطی سیستم خود از این فرمان استفاده کنید تا بخش های waiting هم نمایش داده شود.

فرمان number:

برای اینکه روش نمایش را به صورت عددی تغییر دهیداز این فرمان استفاده کنید تا به جای نام سرور ها از آدرس ip و شماره های ports ها برای نمایش استفاده شود.

فرمان names:

برای برگشت به حالت تبدیل آدرس ip به نام از این فرمان استفاده کنید، اجرای این فرمان کمی زمانبر است.

فرمان porot :

شما با استفاده از این فرمان می توانید در مقابل porto نام پروتکل هایی tcp udp و all را تایپ کنید تا فقط پروتکل هایی مورد نظر شما فیلتر شده و فقط آنها نمایش داده شود.

فرمان show :

شما می توانید فقط رفتار یک هاست و یک پورت خاص را با استفاده از این فرمان فیلتر کنید، در مقابل ابن فرمان ابتدا ports بعد hosts مورد نظر را وارد کنید،

فرمان reset:

برای غیرفعال کردن فیلترهای اعمال شده از فرمان reset استفاده کنید.

 

بخش vmstat:

این بخش برای نمایش اطلاعات حافظه سیستم شما به صورت کامل است که در شکل زیر خروجی این بخش را مشاهده می کنید:

این بخش دارای بخش های زیادی است که در مقاله ای جداگانه مورد بحث قرار خواهد گرفت.

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟
آموزش BSD با محمدعابدینی

اولین مرکز آموزش BSD  و نخستین مرکز ارائه نرم افزارهای مبتنی بر BSD در ایران

کلیه حقوق این سایت متعلق به محمد عابدینی است که در زمینه آموزش BSD فعالیت می کند.
All rights are reserved for Mohammad Abedini 2019

Search

09356757020
محمد عابدینی
کرج 
مهرشهر
Your SEO optimized title