سامانه آموزش آنلاین

مقلات آموزشی

سرویسهای FreeBSD برای مهندسین شبکه

روش اتصال به سرور SSH با putty و کلید عمومی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

اگر شما از ویندوز برای انجام کارهای روزمره خود استفاده می کنید فرمان ssh وجود ندارد، نگران نباشید برنامه های برای برقرار اتصال با سرور ssh در ویندوز است که معروفترین آنها برنامه putty است که شما می توانید از آن به صورت رایگان استفاده کنید، این برنامه علاوه بر پروتکل ssh و  telnet قابلیت تولید کلیده ای public و private را هم برای اتصال با کلید با سرور ssh را دارند. در این مقاله در بخش اول با برقرار ارتباط و در بخش دوم با ساختن کلید و استفاده از کلید بیشتر اشنا می شوید.

 

دریافت برنامه putty و اتصال به سرور با استفاده از نام کاربری و رمز عبور:

برنامه putty را می توانید از سایت http://www.putty.org دانلود کنید صفحه اصلی این سایت به شکل زیر است :

برای دانلود بر رروی here کلیک کنید تا وارد بخش دیگری از سایت شوید در بخش Binariesa شوید این بخش را در شکل زیر مشاهده می کنید:

در قدم اول برای یک ارتباط ساده با سرور شما نیاز برنامه خود putty به نام putty.exe دارید که برای دانلود برروی نام ان کلیک کنید، حجم این برنامه 518 کیلو بایت بوده. بعد از دانلود کردن برنام را اجرا کنید تا محیطی به صورت زیر برای شما باز شود:

برای اتصال به سرور مورد نظر خود در بخش Host Name  یا نام سرور خود را وارد کنید و یا آدرس IP را وارد کنید، در صورتی هم که سرور شما برروی شماره پورت خاصی فعال است می توانید در بخش Port شماره مورد نظر سرور خود را وارد کنید، در قسمت زیر هم می توانید نوع ارتباط خود را با سرور مشخص کنید که هم از telnet پشتیبانی می کند هم از ssh  و شما می توانید از این برنامه برای برقرار ارتباط با پورت سریال دستگاه ها استفاده کنید. بعد از وارد کردن مشخصات مورد نظر شما برروی گزینه Open کلیک کنید تا به سرور متصل شوید به صورت شکل زیر:

بعد از وارد کردن نام کاربری و Enter کردن شما باید رمز عبور را وارد کنید به صورت شکل زیر:

بعد از وارد کردن رمز صحیح شما به صورت زیر به سرور متصل می شوید:

حال شما می توانید به راحتی فرمان های مورد نظر خود را وارد کنید. برای خارج شدن از این برنامه کافیست که از exit در شل استفاده کنید.

 

ایجاد کردن کلید RSA با Putty:

پروژه putty این امکان را به شما می دهد که کلید های public و private را برای برقرار ارتباط با کلید به سرور SSH را ایجاد کنید. برای این کار شما به برنامه ای به نام puttygen.exe نیاز دارید، این برنامه را از سایت http://www.putty.org دانلود کنید و برنامه را اجرا کنید تا وارد محیط برنامه به صورت زیر شوید حجم این برنامه 138 کیلو بایت است:

شما می توانید با استفاده از این برنامه کلید های RSA برای SSH1 و SSH2 ایجاد کنید و حتی کلید های ایجاد شده را در این برنام برای نمایش بارگذاری کنید، حتی شما می توانید طول کلید را هم انتخاب کنید، بعد از انتخاب کردن گزینه های مورد نظر خود برروی کلید Generate کلیک کنید تا کلید برای شما ایجاد شود به صورت نمایش داده شده در شکل زیر:

بعد از اتمام این مرحله برنامه پیغام هایی به زیر برای شما نمایش می دهد:

در کادر Public key for pasting .. شما باید این متن را در فایل authorized_keys موجود در شاخه .ssh  کاربر مورد نظر خود کپی کنید. همچنین شما می توایند برای کلید خود رمز هم در بخش key passphrase تعریف می کنید.

برای ذخیره کردن کلیدهای public و private در بخش Save the generated key می توانید این دو کلید را save کنید. کلید private را در محلی مناسب قرار دهید و کلید public را می توانید در هرجایی که دوست دارید منتشر کنید، حتی برروی سایت خود.

 

حال یه سرور خود با putty وصل شوید و با کپی و paste کردن کلید public خود را به سرور منتقل کنید، به صورت زیر:

حال در حال باید با استفاده از برنامه putty کلید private خود را بارگذاری کنید،  برای این کار وارد برنامه putty شوید و در بخش Connections وارد بخش ssh  شوید و برروی بخش AUTH کلید کنید، این بخش رو در شکل زیر مشاهده می کنید:

صفحه ای به صورت زیر برای شما نمایش داده می شود:

در بخش Private key file for authentications  برروی گزینه Browse رفته کلیک کنید و فایل کلید شخصی خود را وارد کنید مثل شکل زیر:

حال به بخش sessions رفته تا صحفه اولیه برنامه برای شما باز شود تا مشخصات سرور را وارد کنید، مثل شکل زیر:

در صفحه login نام کاربر را وارد کنید که فایل کلید عمومی را در شاخه .ssh آن کپی کردین و دیگر نیازی به استفاده از رمز عبور نیست و با استفاه از کلید وارد سیستم شده اید،  این بخش در شکل زیر نمایش داده شده است:

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟
آموزش BSD با محمدعابدینی

اولین مرکز آموزش BSD  و نخستین مرکز ارائه نرم افزارهای مبتنی بر BSD در ایران

کلیه حقوق این سایت متعلق به محمد عابدینی است که در زمینه آموزش BSD فعالیت می کند.
All rights are reserved for Mohammad Abedini 2019

Search

09356757020
محمد عابدینی
کرج 
مهرشهر
Your SEO optimized title