سامانه آموزش آنلاین

مقلات آموزشی

آموزش BSD به زبان ساده

مراحل راه اندازی single user mod در FreeBSD

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

زمانی که سیستم را راه اندازی می کنید نمی دانید سخت افزار شما نمی  داند که شما چه سیستم عاملی را راه نصب کرده اید، این وظیفه در بر عهده BIOS است. سیستم BIOS ابتدا به سیستم MBR یا همان Master Boot Record  نگاه می کند که همیشه در جایی خاص از هارد سیستم شما قرار گرفته است. سیستم BIOS اطلاعات کافی در اختیار دارد برای راه اندازی کردن MBR، از این مرحله به بعد این MBR است که راه اندازی سیستم شما را بر عهده می گیرد. کد هایی که در MBR قرار دارد را به اصطلاح Boot Manager می گویند در FreeBSD به این بخش boot0  می گویند.

اگر شما یک سیستم عامل نصب شده برروی سیستم خود داشته باشید برنامه MBR به صورت خودکار به پارتیشن فعال اول سیستم شما مراجعه می کند که Active شده است و وارد مراحل بعدی راه اندازی می شود، اگر هم که چند سیستم عامل برروی سیستم شما نصب شده باشد boot0 یک لیست از سیستم عامل ها را برای شما نمایش می دهد، در این حالت شما به Boot Manager نیاز دارید.

برای راه اندازی FreeBSD این سیستم عامل مراحل راه اندازی را به سه بخش تقسیم کرده است که هر بخش باید به اتمام برسد تا بخش بعدی راه اندازی شود، دلیل این امر هم این است که MBR تعداد کد های کمی را می تواند راه اندازی کند. به این مراحل به اصطلاح stage 1،  stage 2  و stage 3 می گویند.

بعد از اتمام این سه بخش هسته سیستم عامل راه اندازی می شود و وظیفه ان تشخیص دادن دستگاه های سخت افزاری است که به سیستم شما متصل است. بعد از اتمام کار هسته کنترل کردن ادامه مراحل راه اندازی را به برنامه های به نام init می سپارد، این برنامه از دیسک سخت افزاری را چک میکند، مراحل user level  را راه اندازی می کند، فایل سیستم ها را mount می کند، تنظیمات کارت شبکه را انجام میدهد. در این بخش فرمان های rc.d راه اندازی می شوند. در ادامه مراحل را به جزیات مشاهده می کنید.

 

بخش Boot manager:

این مرحله به مرحله boot0 معروف است، این بخش در FreeBSD ها ورژن 9 به قبل وجود داشت و شما در زمانی که سیستم عامل خود را با sysinstall نصب می کنید می توانید Boot manager را هم نصب کنید، البته وجود این بخش زمانی مفید است که شما چند سیستم عامل را در کنار هم برروی یک سیستم نصب کرده باشید در شکل زیر این مرحله از راه اندازی را مشاهده می کنید:

همانطوری که مشاهده می کنید از کلید های F1   تا F6 شما می توانید در این بخش برای انتخاب کردن سیستم عامل های خود استفاده کنید از آنجایی که فقط FreeBSD برروی این سیستم نصب است شما مشاهده می کنید که برای وارد شدن به مراحل بعدی راه اندازی باید از کلید F1 استفاده کنید.

 

مرحله دوم boot2:

بعد از انتخاب کردن سیستم عامل FreeBSD مرحله دوم راه اندازی شروع می شود، در این بخش اگر شما کلید space را بزنید مراحل راه اندازی خودکار سیستم را متوقف می کنید و می توانید در این بخش فرمان های مورد نظر خود را وارد کنید برای وارد شدن به single user mode و غیر، در این بخش هارد دستگاه شما هم شناخته می شود و تنظیمات اصلی را برای راه اندازی هسته سیستم عامل را از پارتیشن boot می خواند، در شکل زیر شما منوی boot2 را مشاهده می کنید این بخش در سیستم عامل های ورژن قدیمی وجود دارد:

 در بسیاری از موارد شما با منوی مثل منوی زیر مواجه می شوید:

برای اینکه شما زمان 10 ثانیه ای راه اندازی پیش فرض را متوقف کنید از کلید space استفاده کنید، این دارای 7 منوی می باشد که بخش پیش فرض آن راه اندازی FreeBSD پیشفرض است، یکی از بخشهای مهم در این بخش وارد شدن به single user mode است که اگر شما فایلی را به اشتباه ویرایش کنید و یا رمزعبور را فراموش کرده باشید از این بخش می توانید این اعمال رو انجام بدین.

با استفاده از گزینه 6 شما می توانید وارد خط فرمان loader شوید این بخش در شکل زیر مشاهده می کنید:

برای مشاهده لیست کاملی از فرمان ها از ? استفاده کنید:

یکی از فرمان های  مفید این بخش boot است. با فرمان ls هم می توانید فایلهای روی هارد خود مشاهده کنید به صورت زیر:

برای وارد شدن به single user mode از فرمان boot با سویچ –s استفاده کنید به صورت زیر:

بعد از اجرای این فرمان کرنل به صورت زیر راه اندازی می شود و وارد بخش single user mode به صورت زیر وارد می شوید فقط باید محیط خط فرمان sh را به عنوان shell خود انتخاب کنید، این بخش را در شکل زیر مشاهده می کنید:

 

شما می توانید فرمان هایی را به صورت زیر اجرا کنید:

برای خروج از این بخش فرمان exit را اجرا کنید تا وارد مراحل بعدی شوید:

این بخش به به اصطلاح multi user mode است، شما بعد از وارد کردن نام کاربر و رمز عبور می توانید از سیستم خود استفاده کنید، در این بخش شما با استفاده از کلید ها alt  به صورت هم زمان و کلید های F1  تا F4  به چهار محیط ورود به سیستم وارد می شوید، در شکل زیر محیط  مشاهده می کنید:

نام این بخش ttyv1 است.


 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟
آموزش BSD با محمدعابدینی

اولین مرکز آموزش BSD  و نخستین مرکز ارائه نرم افزارهای مبتنی بر BSD در ایران

کلیه حقوق این سایت متعلق به محمد عابدینی است که در زمینه آموزش BSD فعالیت می کند.
All rights are reserved for Mohammad Abedini 2019

Search

09356757020
محمد عابدینی
کرج 
مهرشهر
Your SEO optimized title