سامانه آموزش آنلاین

مقلات آموزشی

آموزش BSD به زبان ساده

گشت و گذار در شاخه ها با Cd و ls

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

در بخش های قبلی شما با مفهوم شاخه و فایل و روش وارد شدن به سیستم آشنا شدید، در این قسمت شما یاد میگیرد که چطور در بین شاخه و فایل ها به گشت و گذار بپردازید و فایل ها را از شاخه ها تشخیص دهید. این دو فرمان یعنی cd و ls کاربردهای فروانی دارند و از فرمان های پایه ای خوبی محسوب می شوند و افرادی که با خط فرمان آشنا هستن به خوبی کار با این دو فرمان رو بلد هستن و برای استفاده از انها هیچ تفکری ندارن. این دو فرمان دارای بخش های جالبی هست که در ادامه با اون آشنا میشید.

همانطوری که گفتم همه آدرس ها و شاخه ها از / شروع می شوند، مثلا شاخه /usr/local تا شاخه /etc در این بخش من قصدی به توضیح دادن درباره شاخه ها رو ندارم فقط می خواهیم که بتونیم به شاخه ها وارد بشیم و بدون چه زیر شاخه ها و فایلهای در اون شاخه قرار داره.

فرمان cd

در زمان وارد شدن به سیستم شما به صورت خودکار وارد شاخه home خودتون میشید به آدرس /usr/home و در ادامه نام کاربری که با اون به سیستم وارد شدین، مثلا اگر شما با کاربر abedini که قبلا درست کردید وارد بشید مسیر شاخه home  شما میشه  /usr/home/abedini  البته اگر شما با کاربر root وارد شده باشید مسیر شاخه home کاربر root آدرس /root است.

 همانطوری هم که گفتم برای مشاهده مسیر کامل از pwd استفاده کنید. برای اینکه مسیر خودتون رو تغییر بدین کافیه که از فرمان cd استفاده کنید، به این صورت که بعد از فرمان cd یک space زده و بعد مسیر مورد نظر رو وارد کنید. این مسیر همانطوری که در بخش قبلی گفتم بسته به مسیر شما می تونه بدون / باشه و یا از / شروع بشه، در بسیاری از موارد بهتره که از / شروع بشه. در شکل زیر شما فرمان cd رو مشاهده می کنید:

Shell  مورد استفاده در این بخش sh است به همین خاطره که قبل از # هیچ گزینه ای برای شما نمایش داده نشده و شما حتما باید از pwd برای مشاهده مسیر استفاده کنید.

اگر شما فرمان cd رو بدون هیچ مسیری به صورت تنها وارد کنید در هر مسیری که قرار داشته باشید شما وارد شاخه home کاربر خودتون می شود.

در محیط گرافیکی یک ایکونی وجود دارد که نقش UP رو برای شما داره و شما رو به یک پله قبل وارد می کنه، در خط فرمان برای رفتن به یک پله قبل از .. بعد از cd استفاده کنید، این دو بخش در شکل زیر نمایش داده شده است.

در بعضی از موارد شما در یک شاخه قرار دارید و به آدرسی جدید وارد میشید که دوباره دوست دارید به همون آدرس قبلی برگردید مثل آیکون Back، در فرمان cd برای انجام این کار از – استفاده میشه مثل شکل زیر:

فرمان ls

فرمان ls محتوای شاخه ها رو لیست میکنه، این فرمان دارای بخش های پیچیده و حرفه ای هست که در این بخش قصد من توضیح اونها نیست شما در این بخش یاد خواهید گرفت که چطور با استفاده از این فرمان تفاوت شاخه و فایل رو متوجه بشید و اطلاعات بیشتری از فایلها و شاخه مثل سطح دسترسی داشته باشید.

در قدم اول این زمانی که فرمان ls رو بدون هیچ سویچ و مسیری اجرا کنید یک لیست ساده از محتوای شاخه جاری شما براتون نمایش میده مثل شکل زیر:

این خروجی خیلی ساده از برنامه ls هست، در قدم اول برای تشخیص فایل از شاخه از سویچ –p در این فرمان استفاده کنید در شکل زیر خروجی دو فرمان رو با هم مشاهده می کنید ، تفاوت این دو در این است که شاخه ها به / ختم میشن:

نکته :

فرمان Echo  به جای ls، فرمانی وجود داره به نام echo  که هر چیزی غیر از کاراکتر های خاصی رو در مقابلش تایپ کنید همون رو برای شما در خروجی تایپ میکنه، یکی از کاربردهای این فرمان برای اضافه کردن خط به فایل متنی است، ولی که کاربرد جذابتری هم داره در بسیاری از سیستم ها طراحی شده مثل مودم های ADSL فرمان ls  رو حذف کردن تا شما نتونید محتوای شاخه های رو مشاهده کنید، اگر فرمان echo وجود داشه باشه که در همه جا هست با استفاده از کاراکتر * و فرمان echo  می تونید لیست شاخه ها رو مشاهده کنید البته خروجی مرتب شده ای نداره ولی برای shell scripting بسیار فرمان کاربردی هست چون فاصله هر بخش یک space است، این فرمان رو در شکل زیر مشاهده می کنید:

فایل مخفی یاد همون hidden در BSD با اضافه کردن یک نقطه به اول نام اون فایل ایجاد میشه، برای مشاهد کردن این نوع از فایلهای مخفی در شاخه ها از سویچ –a استفاده کنید البته کاربر root زمانی که فرمان ls رو اجرا می کنه این نوع از فایلها در خروجی فرمان ls برایش نمایش داده میشه برای مشاهده همین امر در شکل زیر با استفاده از فرمان su با سطح دسترسی کاربر دیگری به نام admin که قبلا این کاربر رو ایجاد کردم فرمان رو اجرا می کنم. در بخش استفاده از فرمان mv روش تعییر دادن نام فایلها رو یاد خواهید گرفت، خروجی این فرمان رو در شکل زیر مشاهده می کنید:

برای نمایش اطلاعات بیشتری در خروجی فرمان ls از سویچ –l استفاده کنید که فقط در این بخش برای شما نمایش داده می شود و در زمان مناسب همه این بخش ها و سویچ های کامل توضیح داده خواهد شد:

البته این خروجی با اجرا فرمان ll یا دو عدد حرف L کوچک پشت سرهم هم قابل اجراست:

شما در هر مسری که قرار دارید می تونید با اضافه کردن اون مسیر در مقابل فرمان ls لیست اون شاخه رو مشاهده کنید:


 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟
آموزش BSD با محمدعابدینی

اولین مرکز آموزش BSD  و نخستین مرکز ارائه نرم افزارهای مبتنی بر BSD در ایران

کلیه حقوق این سایت متعلق به محمد عابدینی است که در زمینه آموزش BSD فعالیت می کند.
All rights are reserved for Mohammad Abedini 2019

Search

09356757020
محمد عابدینی
کرج 
مهرشهر
Your SEO optimized title