سامانه آموزش آنلاین

مقلات آموزشی

آموزش BSD به زبان ساده

پیکربندی شبکه در FreeBSD

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

یکی از بخشهای مهم و جذاب  در استفاده از FreeBSD پیکربندی شبکه است، در این مقاله من تمام بخش های مورد نیاز شما در برقرار ارتباط با شبکه ها کامپیوتری را مورد بررسی قرار می دهم. در بخش اول با فرمان های گزارش گیری آشنا می شوید در بخش بعدی با تنظیم کردن آدرس ip ورژن 4 در FreeBSD به صورت کامل آشنا مب شوید و در بخش پایانی این تنظیمات رو به صورت دایمی برروی سیستم اعمال می کنیم.

 

اولین فرمان و پرکاربرد ترین آنها در تنطیمات شبکه فرمان ifconfig است که به شما وضعیت حال حاضر سیستم شما را نمایش می دهد، برای شروع خروجی این فرمان را مشاهده می کنید:

همانطوری که شما مشاهده می کنید دو کارت شبکه در این سیستم وجود دارد کارت شبکه معروف loopback  این کارت شبکه به صورت مجازی در همه سیستم عاملهای که از TCP/IP پشتیبانی می کنند وجود دارد و یکی از اهداف وجود این کارت شبکه تست کردن عمکرد صحیح TCP/IP  برروی سیستم شما ست، همانطوری که مشاهده می کنید آدرس ip این کارت شبکه 127.0.0.1 است. در بخش فرمان ping  با روش چک کردن آن بیشتر آشنا می شوید.

نام هر کارت شبکه در FreeBSD برخلاف سیستم عامل لینوکس متناسب است با نام مخفف شده درایور کارت شبکه شما، براینکه متوجه نوع درایور کارت شبکه خود شوید کافیست نامی را که مشاهد می کنید را با man جستجو کنید برای مثال خروجی فرمان man به صورت زیر است برای کارت شبکه em شما، به این نکته هم توجه کنید که عدد بعد از این حروف مشخص کنند تعداد آن است:3

همانطوری که مشاهده می کنید نوع کارت شبکه استفاده شده در سیستم من مربوطه به شرکت اینتل است، شما در این بخش می توانید اطلاعات جامعی از نوع کارت شبکه خود به دست آورید.

 

نکته

در بخشی  جداگانه در مورد فرمان man به صورت کامل آموزش خواهیم داد.

 

خطوطی که در این فرمان با inet شروع می شود به تنظیمات آدرس IP شما مربوط می شود در مثال بالا بعد از inet عدد 192.168.233.128 وارد شده که این بخش آدرس IP است و در ادامه subnet mask شما در قالب عدد هگزادسیمال نمایش داده شده است. در بخش status وضیعت کارت شبکه برای شما نمایش داده که در در این بخش active است. در بخش flag یک بخش مهمی وجود دارد که کلمه up  به معنی روشن بودن کارت شبکه شماست،  مثل حالت disable  و enable در سیستم عامل ویندوز، شما به راحتی با استفاده از فرمان زیر می توانید وضعیت یک کارت شبکه را از up  به down و برعکس تغییر وضعیت دهید.

در فرمان اول وضعیت کارت شبکه را به down تغییر دادیم و در خروجی فرمان ifconfig بخش up حذف شد، در فرمان بعدی وضعیت کارت شبکه را به up تغییر داده و در خروجی مشاهده می کنید که وضعیت up اضافه شده است.

 

فرمان ping  :

یکی از فرمان های پرکاربرد برای عیب یابی در شبکه فرمان ping است، در FreeBSD برخلاف ویندوز بعد از اجرا این فرمان خروجی به صورت 4 بسته نبوده و ادامه دارد تا زمانی که شما با استفاده از کلید های crtl و c فرمان را غیرفعال کنید. در قدم اول شما با استفاده از این فرمان آدرس 127.0.0.1 را ping  کنید تا از صحت عملکرد TCP/IPسیستم خود مطمین شوید. در صورت درستی آن خروجی به صورت زیر مشاهده می کنید:

بعد از فرمان ping آدرس 127.0.0.1 را وارد کنید، در مقابل بخش icmp_seq شما تعداد آخرین بسته ارسالی را مشاهده می کنید، در بخش time هم مدت زمان برگشتن پاسخ از طرف آدرس IP را مشاهده می کنید، دلیل کوتاه بودن این زمان این است که این عمل داخل خود سیستم اجرا شده و عملا بسته از طریق کارت شبکه شما به سمت آدرس IP مورد نظر شما ارسال نشده است، در شکل زیر ما آدرسی را ping می کنیم که در شبکه وجود ندارد و شما خروجی آنرا مشاهده می کنید:

فرمان tracerout:

برای برقرار ارتباط با سایر شبکه شما به default gateway نیاز دارید، default gateway ها می توانند router ها و یا سیستم هایی باشند که به شبکه بعدی متصل هستند و قابلیت انتقال بسته ها را از شبکه ای به شبکه دیگر دارند، برای نمایش این مسیرباب ها موجود بین سیستم شما و سیستم مورد نظر شما از این فرمان استفاده می کند که هم می توانید نام و هم آدرس IP را وارد کنید. به صورت پیش فرض این بسته بین 30 عدد مسیر یاب دست به دست می شود تا به سیستم مورد شما برسد، در بعضی از شبکه ها استفاده از این فرمان بسته شده است و شما به جای آدرس IP های میانی سیستم * را نمایش می دهد، در شکل زیر تمام مسیرباب های بین شما و وب سرور google با آدرس www.google.com نمایش داده شده است:


 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟
آموزش BSD با محمدعابدینی

اولین مرکز آموزش BSD  و نخستین مرکز ارائه نرم افزارهای مبتنی بر BSD در ایران

کلیه حقوق این سایت متعلق به محمد عابدینی است که در زمینه آموزش BSD فعالیت می کند.
All rights are reserved for Mohammad Abedini 2019

Search

09356757020
محمد عابدینی
کرج 
مهرشهر
Your SEO optimized title