سامانه آموزش آنلاین

مقلات آموزشی

آموزش BSD به زبان ساده

پردازش در FreeBSD

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

سیستم عامل یک سیستم عامل چند کاره است، هر برنامه و یا هر فرمانی را که شما راه اندازی می کنید به اصطلاح به آنها process یا پردازش می گویند. هر پردازش در FreeBSD  با یک عدد یا همان PID در سیستم ایجاد شده که قابل ردیابی از طریق همین عدد می باشد. همانطور که در فایلها و سطح دسترسی ها مشاهده کردید، هر فایل دارای یک صاحب و یک گروه است که روشهای دسترسی به آن فایل را تعیین می کند هر پردازش هم صاحب و گروه مربوط به خود را دارد تا بتواند دسترسی های برنامه ها را به شاخه ، دستگاه ها و منابع سیستم کنترل کند.

دراین سیستم هر پردازش یک والد هم دارد که در حقیقت راه اندازی اصلی ان در سیستم است، برای مثال زمانی که شما فرمانی را در خط فرمان اجرا می کنید خط فرمان شما حکم والد را برای فرمانی که راه اندازی کرده ای را دارد. اولین پردازش که والد همه پردازش های دیگر است و عدد ان 1 است پردازش init است که در زمان راه اندازی سیستم راه اندازی شده و سایر برنامه ها را راه اندازی می کند.

بعضی از برنامه هار طوری طراحی شده اند که از محیط خط فرمان جدا است و هیچ خروجی را نمایش نمی دهد و فقط برای انجام اموری خاص در پس زمینه سیستم طراحی شده اند این سری از به اصطلاح daemons می نامند، مثل برنامه میل سرور که وظیفه آن ارسال و دریافت میل است. نام daemons به حرف d  ختم می شوند، برای مثال برنامه DNS سرور BIND در سیستم به نام named شناخته می شود و برنامه وب سرور apache با نام httpd در لیست پردازش های سیستم شما نمایش داده می شود.

نمایش پردازش ها:

به دو صورت شما می توانید لیستی از برنامه های اجرا شده در سیستم خود رامشاهده کنید با استفاه از دو فرمام top و ps، فرمان ps یک لیست ثابتی از نام پردازش ها بر اساس عدد PID ، میزان مصرف از حافظه و فرمانی را که از طریق آن این پردازش ایجاد شده است را برای شما نمایش می دهد، در شکل زیر خروجی از فرمان ps را مشاهده م کنید:

از این فرمان شما می توانید برای جستجو استفاده کنید. در مقابل این برنامه برنامه دیگری هم وجود دارد که به شما یک لیست پویایی را از وضعیت پردازش های سیستم شما را نمای می دهد که در بازه های زمانی مشخص بروزی می شود ، البته خروجی این فرمان دارای اطاعات بیشتری می شود، در شکل زیر یک نمونه ازخروجی فرمان top را مشاهده می کنید:

 در خط اول در این خروجی به شما اخری PID اختصاص داده شده را نمایش می دهد، میانگین بار سیستم شما را هم نمایش می دهد که در بخشهای بعدی با مفهوم load آشنا می شوید، در خط دوم تعداد کل پردازش های سیستم شما را نمایش می دهد و بیان می کند که فقط چه تعدادی از این پردازشها در حالت فعالیت به سر می برند،

در خط سوم میزان مصرف بار از CPU را نمایش می دهد در خط چهارم که با Mem شروع می شود شما را از وضعیت حافظه مطلع می کند و در خط پنجم که با swap شروع می شود میزان مصرف از swap را برای شما نمایش می دهد، توضیحات این بخش در بخش های تخصیصی انجام می شود. در بخش پایانی از این فرمان شما با لیستی پویا از پردازش های سیستم خود را مشاهده می کنید که علاوه بر PID کاربری که پردازش را راه اندازی کرده است و سایر اطلاعات را برای شما نمایش می دهد.

 

جستجو در پردازشها:

شما به دو روش می توانید پردازش ها رو جستجو کنید و به پردازش مورد نظر خود دست پیدا کنید، برای این کار دو فرمان وجود دارد فرمانهای ps و .pgrep با فرمان ps را در بخش قبل آشنا شدید، در این فرمان چند سویج وجود دارد که همه پردازشها موجود و میزان مصرف و نام کاربری را که ان برنامه را نیز اجرا کرده است را مشاهده م کنید، در شکل زیر شما خروجی این فرمان را مشاهده می کنید و شما می توانید تفاوت انرا با شکل های قبلی مشاهده می کنید:

حال شما می توانید با استفاده از فرمان grep در خروجی این فرمان جستجو کنید، برای مثال ما قصد داریم که فرمانهایی را که کاربر admin راه اندازی کرده است را مشاهده کنید به صورت زیر :


در روش دیگری شما می توانید از فرمان pgerp استقاده کنید، برای استفاده از این فرمان کافیست که نام پردازش مورد نظر را بعد از فرمان وارد کنید، در صورتی که سویچی از این فرمان مورد استفاده قرار نکیرد فقط PID را برای شما نمایش می دهد، برای دریافت خروجی بیشتری از این فرمان از سویچ های  l  و f به صورت شکل زیر استفاده کنید:

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟
آموزش BSD با محمدعابدینی

اولین مرکز آموزش BSD  و نخستین مرکز ارائه نرم افزارهای مبتنی بر BSD در ایران

کلیه حقوق این سایت متعلق به محمد عابدینی است که در زمینه آموزش BSD فعالیت می کند.
All rights are reserved for Mohammad Abedini 2019

Search

09356757020
محمد عابدینی
کرج 
مهرشهر
Your SEO optimized title