سامانه آموزش آنلاین

مقلات آموزشی

آموزش BSD به زبان ساده

مقدمه ای بر نصب برنامه در FreeBSD

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

ها می تواند در حد یک ویرایشگر ساده ee باشند و یا برنامه هایی مثل eclipse که شما می توانید در آن برنامه دیگری در آن ایجاد کنید. همه این برنامه ها را می توانید در FreeBSD نصب کنید و راه اندازی کنید و از انها استفاده کنید. در FreeBSD  یک برنامه به سه روش نصب می شود با استفاده از سورس برنامه ، سیستم بسته های باینری و سیستم ports . این سه روش را به صورت مختصر در ادامه توضیح داده می شود:

نصب برنامه از کد منبع:

در بعضی از موارد شاید شما برنامه ای شخصی نوشته اید و یا برنامه ای را نیاز دارید نصب کنید که در دو ساختار port و بسته های باینری وجود ندارد، پس به ناچار باید برنامه را از کد منبع نصب کنید. این کار نیاز به دانشی در زمنیه برنامه نوشته شده دارد و در صورت دریافت خطا در کامپایل خود شما باید نسبت به رفع ان اقدام کنیدو علاوه بر این موضوع این روش نصب هم زمان بر است.

 

نصب از طریق بسته های باینری:

برای تسهیل در نصب برنامه در FreeBSD سیستمی به نام بسته ای باینری ایجاد شده است که شما با استفاده از یک فرمان و دسترسی به اینترنت و یا دریافت قبلی برنامه مورد نظر خود برنامه را به راحتی نصب کنید، این سیستم موارد مورد نیاز برای راه اندازی برنامه شما را هم نصب می کند. مزایای این روش :

  • برنامه هایی که در قابل باینری ایجاد شده در زمانی که فشرده می شود نسبت به کد منبع برنامه در حالت فشرده شده فضای کمتری را اشغال می کند.
  • در این روش برنامه از قبل کامپایل شده است و زمان کامپال شدن را ندارد و در زمانی که شما برنامه هایی را قصد دارید نصب کنید که شامل هزاران خط است زمان زیادی را باید صرف کامپایل کردن برنامه کنید، در روش بسته های باینری این زمان کاهش پیدا کرده است.
  • شما نیازی به داشتن دانش کامپال ندارد.

 

نصب از طریق سیستم ports:

یکی از روش هایی نصبی که به شخصه خودم از اون زیاد استفاده کردم روش ports است، این روش شما فایل نصبی برنامه ها را در اختیار ندارید در عوض مجموعه ای فایلهایی را در اختیار دارید که به صورت خودکار مراحل  نصب را از طریق کد منبع انجام می دهد. در زمان نصب شما می توانید ports را نصب کنید. بعد از نصب هم این امکان را دارید که این کار را انجام دهید و در بخش استفاده از سیستم ports این روش برای شما توضیح داده می شود. ساختار ports یک ساختار سلسله مراتبی است و به صورت طبقه بندی شده شما می توانید در زیر هر شاخه برنامهای موجود را جستجو کنید. مزایای این روش عبارت است از:

  • با این روش شما می توانید بسته ها را برای تعداد زیادی از سیستم ها کامپایل کنید.
  • بعضی از افراد به بسته های از پیش کامپایل شده اعتمادی ندارد در نتیجه دوست دارند که برنامه را خودشان کامپایل کنند و زیاد هم درگیر خطاها و پیش نیاز های نصب بسته ها نباشند، این روش سودمند است.
  • بعضی از موارد برای patch کردن برنامه ها شما نیاز به کد برنامه دارید.
  • شما دوست دارید که گزینه های بیشتری را در برنامه خود فعال کنید برای مثال پشتیبانی از آدرس ip ورژن 6 را به برنامه خود اضافه کنید.
  • بعد از نصب برنامه از این طریق و گذراندن زمان کامپایل حال شما می توانید بسته باینری خود را ایجاد کنید.

جستجوی برنامه:

قبل از اینکه در مورد سیستم های نصب توضیحاتی ارایه کنم و روش های استفاده از انها را بیان کنم بهتر است که در مورد جستجو کردن برنامه ها راهایی برا برای شما بیان کنم، برای جستجو کردن برنامه ها می توانید از دو طریق این عمل را انجام دهید  ، روش اول استفاده از سایت ها اینترنتی موجود است  و در روش دوم استفاده از سیستم های ports و باینری موجود در سیستم است البته سیستم باینری نیاز به دسترسی به اینترنت دارد و روش های وب سایتی بروز رسانی شده تر هستند. در ادامه با این دو روش اشنا می شوید:

جستجوی بسته از طریق سایت:

لیست برنامه ها در حال رشد به صورت روزانه است، در روش استفاده از سایت به ادرس http://www.FreeBSD.org/ports/ مراجعه کنید، سایتی به صورت شکل زیر برای شما باز می شود:

 

در باکس جستجو شما می توانید از مواردی مثل نام بسته، توضیحات در مورد بسته و .. استفاده کنید این بخش را شما در شکل زیر مشاهده می کنید:

رای مثال من به قصد دارم برنامه ای را به نام iftop که برای نمایش اطلاعات ترافیکی شبکه در قابل top است را نصب و جستجو کنم بعد از وارد کردن نام بسته و انتخاب گزینه Package Name نتیجه جستجو به صورت زیر برای شما نمایش داده می شود:

در بخش بالا نام دسته بندی یا همان Category این برنامه را برای شما مشخص کرده است که در دسته بندی net-mgmt یا همان برنامه های مدیریتی در شبکه قرار دارد،  این دسته بندی همان ساختاری است که بعدا در سیستم ports به صورت کامل مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در بخش بعدی هم توضیحات مختصری از این برنامه را برای شما بیان کرده است. برای اینکه شما بخواهید آخرین تغییرات اعمال شده برروی برنامه را مشاهده کنید می توانید برروی بخش changes شود تا لیستی به صورت زیر برای شما نمایش داده شود:

رای دریافت توضیحات بیشتر هم شما می توانید وارد بخش long Descriptions شوید تا توضیحات بیشتری را مشاهده کنید که در شکل زیر برای شما نمایش داده شده است:

سایت دومی که برای انجام این کار مفید است سایت FreshPorts.org است که این سایت علاوه بر قابلیت جستجو این امکان را به شما می دهد که اخرین تغییرات برنامه ها را مشاهده کنید و با ثبت نام کردن در این سایت شما می توانید گزارش مخصوص خود را در اخرین تغییرات را مشاهده کنید، صفحه نخست این سایت به صورت زیر است:

جستجو از طریق ساختار بسته ها و ports در زمان توضیحات آنها ارایه می شود.


 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟
آموزش BSD با محمدعابدینی

اولین مرکز آموزش BSD  و نخستین مرکز ارائه نرم افزارهای مبتنی بر BSD در ایران

کلیه حقوق این سایت متعلق به محمد عابدینی است که در زمینه آموزش BSD فعالیت می کند.
All rights are reserved for Mohammad Abedini 2019

Search

09356757020
محمد عابدینی
کرج 
مهرشهر
Your SEO optimized title