سامانه آموزش آنلاین

مقلات آموزشی

آموزش BSD به زبان ساده

مشاهده محتوای فایل با cat , more, less

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

یکی از توانی هایی که شما باید در محیط خط فرمان باید داشته باشید مشاهده محتوای فایلهای موجود در shell است. فایلهای متنی می تواند فایلهای چند صفحه ای مثل فایلهای log باشد و یا فایلهای متنی چند خطی باشد برای اینکه شما بتوانید محتوای یک فایل رو مشاهده کنید از فرمان ساده cat می تونید استفاده کنید، برای اینکه شما بتونید فایلهایی رو مشاهده کنید که دارای چندین صفحه است باید یا مستقیم از فرمانهایی مثل less و more استفاده کنید یا از قابلیت پایپ یا همون علامت | استفاده کنید. در اد امه این بخش همه روشها توضیح داده می شود.

روش ایجاد یک فایل متنی:

در ابتدا فایل متنی خودتون را با فرمان touch ایجاد کنید، این کار در مقاله ایجاد کردن فایل کامل توضیح داده شده ، در مقاله روش استفاده از فرمان echo  هم مقداری با این فرمان آشنا شدید شما خیلی راحت می تونید با استفاده از این فرمان در داخل یک فایل متنی رو وارد کنید، برای اینکار باید از قاعده تغییر ورودی و خروجی فرمانها با استفاده از قابلیت دو علامت < و > استفاده کنید. این دو علامت می توانند خروجی و ورودی یک فرمان رو از نمایش برروی صفحه نمایش به یک فایل منتقل کنند و یا ورودی یک فرمان رو از یک فایل دریافت کنند. در شکل زیر بعد از ایجاد کردن یک فایل با استفاده از فرمان echo  یک خط در فایل ایجاد می کنید و با فرمان cat محتوای فایل رو مشاهده می کنیم:

در فرمان اول با استفاده از mkdir یک شاخه به نام test در شاخه home کاربر ایجاد کردیم و بعد از ورود به شاخه با استفاده از فرمان touch یک فایل ایجاد کردیم. با استفاده از فرمان echo و علامت < متنی تایپ شده مقابل فرمان echo رو به فایل ایجاد شده که test نام داره متنقل کردیم و در آخر با استفاده از فرمان cat محتوای فایل رو مشاهده کردین.

 

حال فرض کنید که شما قصد دارید که یک خط به انتهای یک فایل اضافه کنید، اگر از علامت < استفاده کنید کل محتوای فایل پاک شده و فقط خط اخری که شما ارسال کرده اید نمایش داده میشه، برای انجام این کار از دو علامت << با هم استفاده کنید به صورت زیر:

همانطوری که دیدی خط جدید به زیر خط قبلی اضافه شد.

 

نمایش فایلهای چند صفحه ای:

با هم یک فایل رو به نام /var/log/meseges رو با استفاده از فرمان Cat باز نمی کنیم، در خط اول با استفاده از فرمان wc و سویچ –l تعداد خطوط این فایل رو مشاهده می کنید:

تعداد خطوط این فایل 479 خط است که در یک صفحه نمایش باز نمی شود و شما خروجی فرمان cat رو در شکل زیر مشاهده می کنید:

همانطور که مشاهده کردین همه خطوط در یک صفحه نمایش داده نمی شود برای این کار دو روش وجود دارد به شرح زیر:

روش اول استفاه از فرمان های more و less

برنامه های more و less برای نمایش ، جستجو  در فایلهایی که چند صفحه ای هستند ایجاد شده اند و قابلیت های زیادی دارند که ما فقط در این بخش یکی از آنها رو برای شما بیان می کنیم، کافیست که بعد از فرمان less یا more نام فایل رو تایپ کنید و فرمان رو اجرا کنید تا به تناسب تعداد خطوط قابل نمایش در خط فرمان صفحه اول برای شما نمایش داده شود:

در پایین سمت چپ شما اسم فایل رو مشاهده می کنید این صفحه اول است برای روفتن صفحه به صفحه کافیت که از کلید space استفاده کنید اینقدر از این کلید استفاده کنید تا گزینه end را مشاهده کنید  به صورت زیر:

برای خارج شدن از این بخش هم کافیست که کلید q رو فشار دهید.

 

روش دوم استفاده از پایپ |

در این روش باز هم شما باید از برنامه های less و more استفاده کنید با این تفاوت که ابتدا فایل مورد نظر رو cat می کنید و بعد با استفاده از | خروجی فرمان cat رو به ورودی فرمان less منتقل می کنید به صورت زیر این فرمان رو اجرا کنید:

#cat /var/log/meseges | less

خروجی این دو فرمان در عمل با هم فرقی ندارد فقط در اجرا متفاوت هستند


نکته:

شما با استفاده از فرمان | می توانید خروجی فرمان ها را به صورت متناوب به ورودی فرمان های دیگر منتقل کنید.

 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟
آموزش BSD با محمدعابدینی

اولین مرکز آموزش BSD  و نخستین مرکز ارائه نرم افزارهای مبتنی بر BSD در ایران

کلیه حقوق این سایت متعلق به محمد عابدینی است که در زمینه آموزش BSD فعالیت می کند.
All rights are reserved for Mohammad Abedini 2019

Search

09356757020
محمد عابدینی
کرج 
مهرشهر
Your SEO optimized title