سامانه آموزش آنلاین

مقلات آموزشی

آموزش BSD به زبان ساده

مراحل راه اندازی و ورود به سیستم

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

این صفحه بخش login یا به اصطلاح ورود به سیستم است. البته در شرایطی که شما محیط گرافیکی برای ورود به سیستم خود فعال نکرده باشید. اگر شما برنامه های برای مدیریت در محیط گرافیکی برای ورود به سیستم نصب کرده باشید مثل برنامه slim برای شما صفحه ای به صورت زیر برای ورود نمایش می دهد که در بخش اول نام کاربر و در بخش دوم کلمه عبور را وارد می کنید:

یک سوال نام کاربر و کلمه عبور اولیه چیست؟

در زمان نصب سیستم عامل شما برای کاربری به نام root یک کلمه عبور انتخاب می کنید که باید در این بخش از آن استفاده کنید، در همان زمان نصب هم از شما سوال می شود که آیا مایل به ایجاد کاربر دیگری هستید، اگر جواب شما مثبت بوده و کاربری اضافه کنید در این بخش می توانید با آن وارد سیستم شوید.

 

در چند عکس مراحل راه اندازی قبل از ورود یه سیستم رو برای شما بیان می کنم البته هر بخش توضیحات حرفه ای و اضافه داره که در زمان خودش توضیح داده میشه، فقط در این بخش مختصری با این بخشها آشنا می شید.

 

بخش اول:

منوی بوت در FreeBSD رو در شکل زیر مشاهده می کنید، بعد از راه اندازی سیستم توسط mbr و راه اندازی شدن بخش 1 و 2 راه انداز FreeBSD منوی به صورت زیر برای شما نمایش داده می شود که دارای 4 بخش اصلی و 2 بخش گزینه ای است  که در زمان خودش مفصل در مورد بحث میشه. گزینه اول که گزینه پیش فرض هم هست سیستم شما را وارد بخش multi user می کنه که در این بخش همه سرویس های سیستم شما راه اندازی شده و برای شما 4 عدد ترمینال راه اندازی می کنه که می تونید با کلیدهای alt از F1 تا F4 به هر کدوم دسترسی داشته باشید برای شما صفحهای باز میشه برای وارد کردن نام کاربری و رمز عبور. در حالت multi همه سرویسهای سیستم شما راه اندازی شده و آماده کار و ارایه سرویس است.

 در بعضی از موارد شما فایل پیکربندی را به صورت اشتباه تغییر می دهید مثل فایل معروف fstab که آدرس پارتیشن های شما رو برای mount کردن مشخص میکه، البته mount کردن رو در بخشی جداگانه مفصل توضیح میدم. در این حالت ها و موارد سیستم شما بعد از بارگذاری هسته وارد حالتی میشه به نام single user  که در این حالت سرویس ها به صورت کامل راه اندازی نشده و شما می توانید به خط فرمانی با فرمان های محدود برای تعمیرات سیستم دسترسی داشته باشید. این بخش برای دوباره تغییر دادن رمزعبور هم مناسب است، برای ورود به این بخش در صورت دلخواه می توانید گزینه 2  رو انتخاب کنید.

برای اینکه زمان معکوس راه اندازی رو متوقف کنید از کلید spase استفاده کنید که در گزینه 3 این بخش قرار داده شده و برای راه اندازی مجدد سیستم کافیست که گزینه 4 رو انتخاب کنید.

نکته:

انتخاب کردن در این بخش یعنی وارد کردن عدد مربوطه به منوی شما مثلا بعد از زدن عدد 4 برروی صفحه کلید عمل مربوط به گزینه 4 که همان راه اندازی مجدد سیستم است اجرا می شود.

بخش دوم :

بعد از انتخاب کردن گزینه ها در بخش قبلی هسته سیستم عامل FreeBSD  شروع به بارگذاری میشه, هسته در حقیقت همه فعالیت های سیستم شما رو مدیریت می کنه که در بخش خاصی در موردش آموزش ارایه میشه؛ فقط در این بخش همه دستگاه های متصل به سیستم شما را تشخیص داده و به صورت پشت سره هم نمایش می دهد.

برای مشاهده کردن این پیغام ها بعد از راه اندازی کامل سیستم شما می توانید از فرمان dmesg استفاده کنید. البته این فرمان پویا بود و دستگاه هایی که بعد از راه اندازی مثل flash   که به سیستم خود وصل می کنید رو در آخرین خط برای شما نمایش میده و شما می تونید با استفاده از grep نام هر دستگاهی رو که مدنظر شماست جستحو کنید برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد  grep به کتاب اون در سایت مراجعه کنید.

لینک کتاب Grep

 

بخش سوم:

بعد از راه اندازی شدن کامل هسته؛ هسته ادامه راه اندازی رو به برنامه rc منتقل می کنه که با استفاده از فرمان های rc.d و فایل معروف rc.conf سرویس های مورد نظر شما راه اندازی میشه. این بخش رو در شکل زیر مشاهده می کنید:

 

بخش چهارم:

اگر همه مراحل توضیح داده شده در 3 بخش قبلی با موفقیت به پایان برسد حال صفحه زیر برای شما نمایش داده می شود و شما می توانید با استفاده از نام کاربری و رمز عبور به سیستم وارد شود

 

بخش پنچم:

بعد از ورود اطلاعات کاربری به صورت صحیح شما وارد خط فرمان می شود مثل شکل زیر, اگر در این بخش شما با کاربر  root وارد سیستم شوید علامت # قبل از علامت چشمک زن برای شما نمایش داده می شود، این علامت یعنی کاربر شما دسترسی کامل و بدون محدودیت به سیستم شما دارد. اگر هم با کاربر معمولی وارد شوید علامت $ برای شما نمایش داده می شود، الیته هر خط فرمانی قبل از این دو علامت بسته به تنظیمات اطلاعاتی مثل نام کاربری و شاخه جاری رو برای شما نمایش می دهد.

 

نکته:

علامت ~ یعنی شما در شاخه Home خود هستید.

نظرات (2)

  1. علی محبوبی نژاد

سلام
در این بخش همه سرویس های سیستم شما راه اندازی شده و برای شما 4 عدد ترمینال راه اندازی می کنه که می تونید با کلیدهای alt از F1 تا F4 به هر کدوم دسترسی داشته باشید
سوال من اینه که من الان می بینم بیشتر از ۴ ترمینال راه اندازی میشه. تا tty7‌هم میره

 
  1. mabedini

سلام وقت بخیر در سیستم عاملهای قدیمی این بخش به صورت پیش فرض 4 عدد بوده و قابل ارتقاء به 8 عدد هم هست.
در زمان راه اندازی کردن FreeBSD با استفاه از sysinstall تعداد 4 عدد ترمینال باز میشه ولی شما می تونید تعداد این بخش رو مدیریت کنید

 
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟
آموزش BSD با محمدعابدینی

اولین مرکز آموزش BSD  و نخستین مرکز ارائه نرم افزارهای مبتنی بر BSD در ایران

کلیه حقوق این سایت متعلق به محمد عابدینی است که در زمینه آموزش BSD فعالیت می کند.
All rights are reserved for Mohammad Abedini 2019

Search

09356757020
محمد عابدینی
کرج 
مهرشهر
Your SEO optimized title