سامانه آموزش آنلاین

مقلات آموزشی

آموزش BSD به زبان ساده

مختصری در مورد اطلاعات کابر در FreeBSD:

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

برای ورود به سیستم شما نیاز به یک نام کاربری و رمز عبور معتبر دارید، در زمان نصب کاربری به نام root در سیستم وجود دارد و شما رمز عبور آنرا تغییر می دهید. در زمان نصب هم از شما در خصوص ایجاد کردن کاربر جدید سوال پرسیده می شود که این بخش اختیاری بوده و شما نیازی به ایجاد آن ندارید فقط به این نکته توجه داشته باشید که کاربر root دسترسی کامل دارد و اجازه دارد که همه فایلها را حذف کند که اینکار خطرناک است، تفاوت نمایشی در سطح خط فرمان برای نمایش دو سطح دسترسی کاربر root و سایر کاربران به صورت زیر است:

بعد از خط فرمان در سطح دسترسی root علامت #  قرار دارد. همانطور که می بینید یک فرمانی برای نمایش اطلاعات کاربری شما به نام id وجود دارد که به شما یک سری اطلاعات را نمایش می دهد در این بخش با uid آشنا می شوید و در بخش گروه ها با gid. اما زمانی که شما با کاربری غیر از کاربر root به سیستم وارد شدید خط فرمان شما به صورت زیر است:

همانطور که مشاهده کردید نماد این سطح از دسترسی % است که در بعضی از محیطهای شل با $ هم نمایش داده می شود، همانطوری که مشاهده می کنیدuid این کاربر با کاربر root متفاوت است (اسم این کاربر انتخابی بوده ولی همیشه کاربر root به همین نام نامیده می شود).

 

Uid چیست؟

در سیستم عامل FreeBSD به هر کاربری یک user ID اختصاص داده می شود که یک عدد است و همیشه uid صفر به کاربر root اختصاص داده می شود، برای تسهیل در سرعت سیستم ، FreeBSD  از uid به جای نام کاربری استفاده می کند، بخاطر سپردن نام کاربری برای انسانها به مراتب راحتر از حفظ کردن اعداد است. کاربر admin که در این سیستم اضافه شده است اولین کاربر ایجاد شده است و دارای uid 1001 است، اعداد بین 0 تا 1000 به کاربران سیستمی اختصاص داده شده است.

در FreeBSD برای راه اندازی هر سرویس در شبکه مثل www یا ssh  یک کاربر ایجاد کرده اند که این کاربر اجازه ورود به سیستم را ندارد و فقط می تواند برای راه اندازی سرویس خاصی استفاده شود، به اصطلاح شل این کاربران nologin تغریف شده است. این کاربران به این دلیل ایجاد شده اند که در زمان هک شدن سرویسهای ارایه شده در شبکه اگر سرویس خاصی دچار مشکل امنیتی شده است و هکر قصد ورود به سیستم از طریق این کاربر را داشته باشد نتواند به سیستم وارد شود چون شل آن nologin است و این مدل از کاربران دسترسی خاصی در FreeBSD ندارند. چون اکثر درگاه ها یا همان port ها در اینترنت که برای ارایه سرویس های خاصی مثل www و ssh و ... شماره آنها زیر 1000 است این رنج از عدد برای این سرویس ها رزور شده است. برای مثال uid کاربر ssh عدد 22  است که این عدد با پورت سرویس ssh در اینترنت  و یا شبکه ای  مبتنی بر TCP/IP یکسان است. شما برای نمایش کاربری که با ان به سیستم وارد شده این می توانید از فرمان users هم استفاده کنید.

اطلاعات مربط با هر کاربر:

هر کاربر به غیر از کاربران سیستمی در FreeBSD باید دارای اطلاعات زیر باشند:

نام کاربری (user name) که می تواند متشکل از حروف و عدد باشد و به بزرگ و کوچک بودن حساس است.

نام کامل کاربر که این بخش اجباری نبوده و فقط برای توضیحات بیشتر برای مدیر سیستم است که بداند هر کاربر را به چه شخصی داده است.

Uid که این عدد به صورت خودکار برای شما از اخرین کاربر موجود از عدد 1000 به بالا شروع می شود، البته شما می توانید عدد مورنظر خود را برای کاربران اختصاص دهید ولی برای نظم بیشتر در سیستم بهتر است که عدد پیش فرض را انتخاب کنید.

گروه هر کاربر در FreeBSD باید حداقل به یک گروه تعلق داشته باشد که نام این گروه معادل اسم کاربری خود کاربر است و در بخش گروه ها در FreeBSD با مفاهیم گروه بیشتر آشنا می شوید.

Login class در FrreBSD برای اعمال کردن محدودیت و تنظیمات خاصی در زمینه های استفاده از سیستم عامل کلاس های خاصی برای ورود به سیستم ایجاد شده است که در بخش خاص در مورد آنها بیشتر توضیح داده می شود ، یک کلاس پیش فرض به نام default وجود دارد که شما اگر محدودیت خاصی را ندارید می توایند از این کلاس استفاده کنید.

نوع shell بسته به shellهایی که برروی سیستم شما نصب شده و در فایل /etc/shells قرار دارد، شما باید برای کاربر ایجاد شده یک shell در نظر بگیرد. برای مثال shell  ها نصب شده برروی سیستم من به صورت زیر است:

شاخه home هر کاربر در FreeBSD برای ذخیره سازی فایلهای شخصی و فایلهای پیکربندی نیاز به شاخه ای دارد خاص خود به صورت خودکار FreeBSD در زیر شاخه /usr شاخه به نام home ایجاد کرده و به تناسب نام هر کاربر در ان یک شاخه ایجاد می کند. این شاخه برای کاربر root در /root قرار دارد.

رمز عبور در بخش پایانی هر کاربر برای خود یک رمز عبور دارد که کاربر root در زمان ایجاد کردن آن کاربر آنرا تنظیم می کند و بعدها این رمز عبور توسط کاربر قابل تغییر است.


 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟
آموزش BSD با محمدعابدینی

اولین مرکز آموزش BSD  و نخستین مرکز ارائه نرم افزارهای مبتنی بر BSD در ایران

کلیه حقوق این سایت متعلق به محمد عابدینی است که در زمینه آموزش BSD فعالیت می کند.
All rights are reserved for Mohammad Abedini 2019

Search

09356757020
محمد عابدینی
کرج 
مهرشهر
Your SEO optimized title