سامانه آموزش آنلاین

مقلات آموزشی

آموزش BSD به زبان ساده

فرمان Echo و متغییرها

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

در این بخش قصد دارم که شما رو با فرمان echo بیشتر آشنا کنم، در بخشهای قبلی یک توضیح مختصری در مورد این فرمان دادم و گفتم که هر متنی رو که شما بعد از نام این فرمان قرار بدین و اجرا کنید اون مقدار رو برای شما بر می گردونه، این همه کاری که این فرمان انجام میده نیست و شما می تونید از این فرمان برای نمایش متغییرها هم استفاده کیند. حال متغییر چیست ؟ در ادامه این مفهوم رو با هم یاد میگیریم.

متغییر چیست؟

هر سیستم عاملی برای ذخیره سازی مقداری که از آن استفاده می کنه از متغییر استفاده می کنه مثل مسیر PATH در سیستم عامل ویندوز ، اگر شما کمی با زبانهای برنامه نویسی آشنا شده باشید با متغییرها کار کرده اید، متغییر ها نامه هایی هستند که برای کاربران به خاطر سپردنش ساده تره و می تونن حاوی مقداری چون عدد یا یک متن باشن و شما رو در زمان نوشتن برنامه از تکرارهای بیهوده کمک می کنند و یا مقداری که برنامه از کاربر دریافت میکند رو در خودشون جای می دن، در زبان های برنامه نویسی این متغییرها اندازه ها و انواع مختلفی دارن و شما در متغییرهای مثلا عددی نمی تونید که متن ذخیره کنیدولی در BSD  به این صورت نیست، شما برای ایجاد یک متغییر نیازی به تعیین نوع و طول اون ندارید و هر چیزی که دوست دارید رو می تونید در اون قرار بدین فقط باید به قواعد موجود در shell که دارید با اون متغییر ایجاد می کنید کمی توجه و دقت کنید. مثلا در shell های bash و sh  شما کافیست از علامت = بعد از نام مورد نظرتون مقداری رو که دوست دارید رو وارد کنید تا به صورت خودکار هم متغییر و هم مقدار ایجاد بشه اما در shell tcsh شما باید از فرمان set برای انجام همین کار استفاده کنید. قبل از توضیح در انواع متغییر با هم از متغییر های موجود برای نمایش استفاده می کنیم.

 

روش نمایش یک متغییر:

برای این کار کافیست که بعد از فرمان Echo از کارارکتر $ استفاده کنید و به صورت چسبیده نام متغییر مورد نظر رو وارد کنید، به صورت زیر:

در فرمان اول شما محتوای متغییر path که محل ذخیره سازی فایلهای اجرای سیستم شما را نمایش می دهد را مشاهد کردین و در فرمان دوم شما محتوای متغییر SHELL که نوع خط فرمان شما رو در خودش جای می دهد رو مشاهده می کیند،

حال چرا این متغییرها با حروف بزرگ نوشته می شوند رو در بخش بعدی توضیح می دم، حالا در فرمان های زیر ما در دو shell معروف bash  و csh یک متغییر ایجاد می کنیم و مقدار اون رو نمایش می دیم به صورت زیر:

در شکل بالا روش تعیین و نمایش متغییر در csh رو نشون دادیم

در خط اول با اجرای فرمان sh به صورت موقت شل sh رو اجرا کردیم همانطور می در اختلاف این دو محیط shell میبینید در csh شما باید از فرمان set استفاده کنید و در sh شما می تونید به صورت مستقیم نام متغییر رو تایپ بعد از علامت مساوی = مقدار رو به اون متغییر منتسب کنید.

نکته:

این دسته از متغییرهایی که شما ایجاد می کنید با بسته شدن shell از بین می رود.

 

انواع متغییر ها :

در سیستم عامل خانواده BSD دو نوع متغییر وجود دارد متغییر های محلی یا همون local و  متغییرهای عمومی یا همون global

متغییرهای محلی:

این متغییر فقط برای همون shell که در اون ساخته شده است متعبر است و در همون shell دیده میشه.

متغییر عمومی:

این متغییر در همه جاهای سیستم در دسترس است و دیگر محدود به یک shell نیست و در همه جا در دسترس است  و به صورت سنتی با حروف بزرگ نمایش داده می شود. برای مثال متغییر PATH یک متغییر عمومی است. نمایش متغییرهای عمومی با استفاده از فرمان env:


 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟
آموزش BSD با محمدعابدینی

اولین مرکز آموزش BSD  و نخستین مرکز ارائه نرم افزارهای مبتنی بر BSD در ایران

کلیه حقوق این سایت متعلق به محمد عابدینی است که در زمینه آموزش BSD فعالیت می کند.
All rights are reserved for Mohammad Abedini 2019

Search

09356757020
محمد عابدینی
کرج 
مهرشهر
Your SEO optimized title