سامانه آموزش آنلاین

مقلات آموزشی

آموزش BSD به زبان ساده

برای یادگیری BSD از کجا شروع کنیم؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

بخشهای این دوره:

در قدم اول دوست دارم که همه دوستان به درستی تفاوت BSD و لینوکس و سایر سیستم عاملها رو درک کنن، در مقاله اولم اصلا هدف از نوشتن به سری مقالات و قرار دادن اونها در سایت رو در مقاله زیر برای شما بیان کرده ام، قبل از شروع هم باید به شما بگم که من در دو سایت مختلف تا قبل از سایت خودم شروع به نوشتن کرده بودم که هر بار با شکست مواجه شده بودم و در جای خودش در این باره با شما دوستان عزیز صحبت خواهم کرد.

مقاله اول هدف اصل من برای شروع به نگارش این بخش 


بعد از مطاله این بخش کوتاه، شما باید با مهفوم خط فرمان یا همان SHell  آشنا بشید. همه کارهایی که شما انجام میدید و هر تغییر و پیکربندی در این بخش شروع میشه و در مقاله زیر شما با این بخش آشنا می شوید:

مقاله دوم shell چیست؟


حال که با مفهوم خط فرمان آشنا شدید باید با مفهوم پایه ای فایل و پویش چیست هم آشنا بیشد یکی از بخشهای مهم در سیستم عاملهای تشخیص دادن تفاوت بین فایل و پویشه است و همه تنظیمات و فایلهای پیکربندی در قالب فایل هستن. پس با خواند مقاله زیر گام بعدی را در آموزش برمی دارید:

مقاله سوم فایل و پویشه چیست؟


حال که با این دو مفهوم پایه ای آشنا شده اید باید با مراحل راه اندازی سیستم و ورد به سیستم آشنا شوید، این بخش در مقاله زیر آشنا می شوید

مقاله چهارم مراحل ورود به سیستم.


در بخش بعدی شما با دو فرمان پایه ای و مهم آشنا می شوید که در بسیاری از بخشها و مقالات دیگر شما با این دو فرمان بسیار کار می کنید و ملکه ذهن شما می شود ولی خط تنظیمات و بخشهای و سویچ های مهمی دارد که باید در شروع کار با آنها آشنا شوید.

مقاله پنجم دو فرمان ls و cd


در ادامه هر کاری که قصد دارید انجام دهید باید با فایلها بتوانید کار کنید، فایل ایجاد کنید، حذف کنید. برای اینجاد کردن فایل راه های مختلفی وجود دارد که در این مقاله شما با یکی از این روشها آشنا می شوید و در بخش دوم با مثالهای ساده با پاک کردن فایلهای ایجاد شده آشنا می شوید.

مقاله ششم ایجاد و پاک کردن فایلها 


در ادامه با یک زنگ تفریح در خدمت شما دوستان هستم، برای شروع باید بگم که در محیط خط فرمان سطل زباله ای که مثل محیط گرافیکی در ویندوز وجود دارد در این محیط وجود نداشته و با پاک شدن فایل ، فایل به صورت کامل پاک می شود، حال که شما با پاک کردن آشنا می شوید بهتر است که قبل از ادامه دادن به سایر بخشها این مقاله را در خط فرمان خود پیاده سازی کنید تا به یکباره فایلهای شما پاک نشود، البته فرمانهای این بخش را شما در ادامه آموزش خواهید دید ولی برای شروع یک مقاله کاربردی دارید.

مقاله هفتم ایجاد کردن سطل زباله در خط فرمان 


شاخه ها و همان folder هم بخشی است که شما نیاز به مدیرت کردن آن دارید و باید روشهای ایجاد کردن و پاک کردن آن آشنا شوید. فرض کنید که برای راه ندازی کردن یک سرور باید یک شاخه جدید ایجاد کنید. پس برای شروع باید این مهارت را هم یاد بگیرید که در این بخش شما با آن آشنا می شوید.

مقاله هشتم ایجاد کردن و پاک کردن شاخه


متغییرها بخش مهم و کاربردی است که شما در برنامه نویسی در شل از آن بسیار استفاده می کنید، در بخش بعدی شما باید با مفهموم متغییرها آشنا شوید و برای نمایش این متغییرها شما به فرمانی به نام echo نیاز دارید که فرمان بسیار کاربردی و مفید است، پس در ادامه با این مفهوم هم آشنا می شوید.

مقاله نهم متغییرها و فرمان echo


در بخش و گام بعدی شما با فرمانهایی آشنا می شوید که با استفاده از آن می توانید محتوای فایلهای متنی را مشاهده کنید، برای جستجو کردن در فایلهای پیکربندی مختلف بسیار از این فرمان های استفاده می شود که شما در مقاله بعدی با آن آشنا می شوید.

مقاله دهم مشاهده کردن محتوای فایلها با cat more less


این مقاله رو حتما مطالعه کنید و یاد بگیرید، ویرایش کردن فایلها یکی از اعمال مهم مدیر سیستم است و شما باید در آن حرفه عمل کنید، شاید برای شما یادگیری ویرایش vi کمی سخت باشد و شما بیان کنید که این برنامه دیگر استفاده نمی شود ولی با عنوان کسی که هدف مدیر فنی سیستم عاملهای متن باز را قرار است یاد بگیرید شاید سیستم شما در حالتهای قرار بگیرید که فقط این ویرایشگر در دسترس باشد. پس حتما آنرا به صورت کامل و حرفه ای یاد بگیرید.  در این بین ویرایشگر راحتری وجود دارد به نام ee که در این مقاله با روش استفاده از آن هم آشنا می شوید.

مقاله یازدم ویرایش کردن فایلهای متنی با viو ee


کاربر و یا همان user بخش مهمی از سیستم عامل است، در این بخش شما با اطلاعات مختصری در مورد کاربران در سیستم عاملهای متن باز آشنا می شوید که در مقاله زیر می توانید آنرا مشاهده کنید:

مقاله دوزادهم مختصری در مورد کاربر در BSD


حال که در مقاله قبلی با مختصری در مورد کاربران آشنا شده اید در این بخش شما با روش اضافه کردن و حذف کردن کاربران در BSD آشنا می شوید، در FreeBSD یک فرمان جالب به نام adduser وجود دارد که به صورت پرسش و پاسخی کاربر را برای شما ایجاد می کند و برای پاک کردن هم فرمان rmuser وجود دارد که البته این دو فرمان از pw استفاده می کنند که در این بخش شما با روش اضافه کردن و پاک کردن آشنا می شوید.

مقاله سیزدهم ایجاد کردن و پاک کردن کاربر در FreeBSD


در مرحله بعدی شما باید بتوانید اطلاعات کاربر ایجاد شده را تغییر دهید مثل متغییرهای محیطی و غیره این بخش یا همان متغییرها را در بخش های قبلی یاد گرفتید، در این بخش شما یاد روش تغییر دادن رمز عبور یک کاربر را هم فرا میگرید.

مقاله چهاردهم اعمال تغییرات اطلاعات کاربران در FreeBSD


در بخش بعدی شما با دو فایل خیلی مهم که محل ذخیره کردن اطلاعات کاربران است در سیستم عاملهای مبتنی بر BSD آشنا می شوید، این دو فایلها بسیار مهم و حساس هستند وبرای آشنا شدن با آنها به مقاله زیر مراجعه کنید

مقاله پانزذهم محل ذخیره سازی اطلاعات کاربران passwd و masterpasswd


اگر تا این بخش پیشرفت کرده باشید حال نوبت به این بخش رسیده است که کمی حرفه ای تر با سیستم عامل FreeBSD آشنا شوید ، در راستای کامل کردن بخشهای مربوط به کاربران آموزش اضافه کردن کاربر با pw هم در این بخش در مقاله زیر قرار گرفته است.

مقاله شانزدهم اضافه کردن کاربر با pw


نصب کردن برنامه بخش مهمی در ادامه مسیر است اما قبل از آن شما باید راه هایی که برای جستجو کردن و انتخاب کردن برنامه درست را بدانید را آموزش ببینید که در مقاله این بخش برای شما توضیح داده می شود

مقاله هفدهم مقدمه ای بر نصب کردن برنامه در FreeBSD


برای شروع کردن به نصب برنامه در FreeBSD  شما با روش نصب کردن بسته های از پیش کامپایل شده به نام بسته های باینری آشنا می شوید که در مقاله پیش رو شما یاد خواهید گرفت به چه صورتی یک برنامه را نصب کنید.

مقاله هجدهم نصب کردن بسته های باینری در FreeBSD


حال فرض کنید که شما قصد دارید برای خود بسته های باینری تولید کنید. در FreeBSD با استفاده از سیستم پورت می توانید برنامه ها را به صورت کاملا انتخابی از کد منبع برنامه ها آنرا به صورت خودکار نصب کنید که در این بخش شما با روش نصب کردن برنامه ها از طریق سیستم پورت آشنا می شوید

مقاله نوزدهم نصب کردن برنامه ها در FreeBSD با استفاده از ports


حال بعد از نصب کردن برنامه ها و یا سرورهای خاص شما نیاز به دانشی در مورد راه اندازی کردن سرویسها دارید، برای راه اندازی سرویسها در FreeBSD از سیستم rc.conf  استفاده می شوید که در مقاله زیر شما با روش کار با این سیستم را آموزش خواهید دید.

مقاله بیستم مدیریت کردن سرویسها در FreeBSD


بعد از راه اندازی کردن سرویسها شما باید بتوانید پردازشها را مشاهده کنید برای این کار شما با دو فرمان آشنا می شوید که به نام های ps و top با این دو فرمان را در مقاله زیر آشنا خواهید شده و تفاوت هر کدام را یا خواهید گرفت.

مقاله بیست و یکم نمایش پردازشها در FreeBSD


بسیاری از موارد مشکلی برای سیستم عامل شما پیش می اید که مراحل راه اندازی با خرابی مواجه می شود و شما وراد محیطی به نام single user mode  می شود، این بخش همان بخشی است که فقط ویرایشگر vi در آن کار می کند و در صورت بروز هر مشکلی در راه اندازی سیستم و یا بازبابی رمزعبور شما به این بخش باید وارد شوید. در مفاله زیر شما با روش وارد شده و خارج شدن به این بخش آشنا می شوید.

مقاله بیست دوم حالت single user mode در FreeBSD


بخش اصلی و مهم سیستم عامل های هسته آنها هستند، شما در ادامه با هسته ، روش نصب کردن و کامپایل کردن آن آشنا می شوید که در مفاله زیر شما می توانید با هسته سیستم عامل FreeBSD بیشتر آشنا شوید.

مقاله بیست و دوم هسته در FreeBSD


در ادامه آموزش به بخش جذاب می رسیم و با تنظیم کردن شبکه در FreeBSD  آشنا می شوید. ارتباط با شبکه و اینترنت بخش مهمی است که شما با استفاده از آن می توانید به دربافت کردن و نصب کرده بسته و بروزرسانی کردن بپردازید، در این مقاله شما با روش پیکربندی شبکه آشنا می شوید.

مقاله بیست سوم پیکربندی شبکه در FreeBSD

مقاله بیست چهارم روش تنظیم کردن آدرس ip


با این 24 مقاله شما برای ادامه سایر مقالات آماده می شوید.


اگر تازه کار هستید از این برنامه حتما استفاده کنید:


یکی از مواردی که شما نیاز دارید بدانید این مطلب است که برای شروع کدام ISO را دانلود کنید:


بررسی تاریخچه FreeBSD و مراحل نصب(دوره جدید FreeBSD12 در وب سایت توسینسو

سوالات خودتان را در قالب نظ می توانید با مجموعه آموزش ما در ارتباط باشید


 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟
آموزش BSD با محمدعابدینی

اولین مرکز آموزش BSD  و نخستین مرکز ارائه نرم افزارهای مبتنی بر BSD در ایران

کلیه حقوق این سایت متعلق به محمد عابدینی است که در زمینه آموزش BSD فعالیت می کند.
All rights are reserved for Mohammad Abedini 2019

Search

09356757020
محمد عابدینی
کرج 
مهرشهر
Your SEO optimized title