سامانه آموزش آنلاین

مقلات آموزشی

آموزش BSD به زبان ساده

ایجاد کردن و پاک کردن کاربر

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

ایجاد کردن کاربر با adduser:

در سیستم عامل FreeBSD شما از دو طریق می توانید کاربر جدید به سیستم خود اضافه کنید روش اول استفاده از فرمان adduser است که این فرمان حالت سوال و جوابی دارد که در این بخش با آن آشنا می شود و فرمان دیگری هم به نام pw وجود دارد که شما می توانید در یک خط هم کاربر اضافه ویرایش و پاک کنید که در این بخش آن را اموزش نمی دهم. برای اضافه کردن کاربر با adduser کافیست که این فرمان را اجرا کنید و مرحله به مرحله سوالات آنرا پاسخ دهید

به صورت شکل زیر:

در ادامه با هم خطوط این فرمان را مرو می کنیم:

 در خط اول فرمان adduser را بدون هیچ سویچ اضافه ای اجرا می کنید تا وارد برنامه شوید.

در خط دوم شما نام کاربری که قصد دارید ایجاد کنید را بعد از username: وارد کنید، این نام باید در سیستم شما یونیک باشد یعنی برای اولین بار باشد که شما آنرا ایجاد می کنید.

در خط سوم شما می توانید نام و نام خانوادگی کاربر را وارد کنید، این بخش انتخابی بود.

در خط چهارم شما می توانید uid کاربر را وارد کنید در صورت وارد نکردن سیستم به صورت خودکار عمل می کند.

در خط پنچم گروهی هم نام اسم کاربری شما ایجاد می شود، پیش فرض این بخش را قبول کنید.

در خط ششم از شما سوال می شود که ایا قصد دارید که کاربر را عضو گروه های دیگری کنید یا خیر

نکته:

همیشه توصیه می شود که شما با کاربر root به سیستم login نکنید، بلکه از کاربرانی استفاده کنید که معمولی باشند و شما انها را عضو گروه wheel کنید تا بتوانید با استفاده از فرمان su و رمزعبور کاربر root با این دسترسی به سیستم وارد شوید. البته درحال حاضر sudo و doas به سیستم عامل های خانواده BSD اضافه شده است که دیگری نیازی به رمزعبور کاربر root هم ندارید.

 

در خط هفتم کلاس ورود به سیستم را انتخاب می کنید که در بخش قبلی توضیح مختصری در مورد ان داده شده را می توانید انتخاب کنید.

در خط هشتم نوع shell پیش فرض را انتخاب می کنید.

در خط نهم مسیر شاخه home از شما سوال می شود.

در خط دهم سطح دسترسی پیش فرض شاخه home از شما سوال می شود که بهتر است که مقدار پیش فرض را انتخاب کنید.

در خط یازده متد احراض هویت از شما سوال می شود، در FreeBSD شما به روش های مختلفی می توانید هویت کاربر را چک کنید، یکی از راههای معمول استفاده از رمزعبور است که مقدار پیش فرض است.

در خط دوازدهم از شما سوال می شود که آیا کاربر شما می تواند از رمز استفاده کند که بهترین حالت و حالت پیش فرض این است که کاربر حتما رمزعبور داشته باشد.

در خط سیزدهم از شما سوال می شود که ایا دوست دارید که از رمز تصادفی استفاده کنید که اگر گزینه پیش فرض یعنی no را انتخاب کنید شما وارد بخش تنظیم رمز برای کاربر می شوید.

در خطهای چهاردهم و پانزدهم شما باید رمز عبور کاربر را وارد کنید برای بالا بردن امنیت رمز عبور برای شما نمایش داده می شود و در صورتی که این دو رمز با هم برابر و یکسان نباشد شما دوباره باید رمز عبور را وارد کنید پس در ورود آن دقت کنید.

در خط شانزدهم از شما می شود که آیا قصد دارید که کاربر را بعد ایجاد کردن lock کنید یا نه، در بخشهای بعدی در این باره توضیح داده می شود.

در بخش های بعدی یک اطلاعات کلی از کاربری که قصد ایجاد کردن آنرا دارید را برای شما نمایش می دهد که اگر با همه این موارد موافق هستید گزینه yes را در مقابل ok? تایپ کنید تا کاربر به سیستم شما اضافه شود.

 

در ادامه این فرمان از شما سوال می کند که ایا قصد دارید دوباره کاربری را ایجاد کنید yes را تایپ کنید.

حذف کردن کاربر ایجاد شده:

برای پاک کردن کاربران ایجاد شده در سیستم شما باید از فرمان rmuser استفاده کنید که این فرمان هم مثل adduser  حالت پرسش و پاسخی دارد. بعد از اجرا کردن فرمان خطی را مشاهده می کنید که از شما درخواست  می کند تا نام کاربر مورد نظر را وارد کنید در خطی که با نام کاربر test: شروع می شود اطلاعاتی را که در فایل massterpasswd است را نمایش می دهد، این فایل و فایل دیگری به نام passwd که در شاخه /etc قرار دارند ملح ذخیره سازی اطلاعات کاربران است که در بخش های بعدی به صورت جامع در مورد آنها توضیح داده خواهد شد. در بخش بعدی این فرمان از شما سوال می کند که آیا قصد پاک کردن همین کاربر را با اطلاعات بالا را دارید که اگر شما گزینه yes را تایپ کنید از شما سوال می شود که شاخه home این کاربر در کجا قرار دارد و آیا مایل هستید که همه فایلها آن پاک شود؟ اگر پاسخ yes باشد شاخه home کاربر را هم پاک می کند و در خط پایانی به شما گزارشی مربوط به پاک شدن اطلاعات مربوط به کاربر شما را نمایش می دهد. در شکل زیر مراحل پاک شدن کاربر test برای شما نمایش داده شده است:


 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟
آموزش BSD با محمدعابدینی

اولین مرکز آموزش BSD  و نخستین مرکز ارائه نرم افزارهای مبتنی بر BSD در ایران

کلیه حقوق این سایت متعلق به محمد عابدینی است که در زمینه آموزش BSD فعالیت می کند.
All rights are reserved for Mohammad Abedini 2019

Search

09356757020
محمد عابدینی
کرج 
مهرشهر
Your SEO optimized title