سامانه آموزش آنلاین

مقلات آموزشی

آموزش BSD به زبان ساده

ایجاد کردن و پاک کردن فایل

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

در این مقاله شما دوستان یاد خواهید گرفت که یک فایل رو به چه صورت در خط فرمان اضافه و پاک کنید، روش ایجاد کردن چند فایل با هم و روش خذف کردن فایل ها به صورت گروهی با استفاده از قابلیت wildcards در shell رو آموزش خواهید دید.

ایجاد فایل

یکی از اعمالی  که شما بارها و بارها در خط فرمان انجام میدین ایجاد کردن فایل برای انجام مقاصد خاصی است. برای اینکار چند روش وجود داره در روش اول شما با استفاده از یک ویرایشگر متنی مثل vi یا ee بدون ذکر نام فایلی باز کنید مطلب خودتون رو وارد کنید و بعد فایل رو ذخیره کنید، این حرکت نیاز به داشتن دانش استفاده از این مدل ویرایشگرهای متنی رو داره که قصد من توضیح دادن در این بخش نیست.

راه دوم که فقط یک شما یک فرمان چند حرفی رو وارد می کنید راهی سریعتره و در بیشتر مقالات به اون اشاره شده، اون هم استفاده از فرمان touch که از ورژن 7 یونیکس بوده و هدف اصلی این فرمان ایجاد تغییر در  access times  های مربوط به فایلهاست، هر فایلی سه زمان رو در خودش داره زمان ایجاد شدن، زمان ویرایش شودن و زمان خوانده شدن. بعد از فرمان touch اگر شما نام فایلی رو ذکر کنید که وجود نداشته باشد برای شما اون فایل رو ایجاد میکنه با سطح دسترسی پیش فرض سیستم. در شکل زیر روش استفاده از فرمان touch نمایش داده شده است:

همانطوری که در شکل مشاهده کردین در شاخه mohammad فایلی وجود نداشت، بعد از اجرای فرمان touch فایلی به نام abedini در شاخه جاری ایجاد شد و با فرمان ls قابل نمایش است.

 

پاک کردن فایل:

برای پاک کردن فایل ها از فرمان rm استفاده میشه، در استفاده ساده از این فرمان کافیست که در شاخه مورد نظر بعد از rm نام فایل مورد نظر رو تایپ کنید و فایل بدون هیچ پیغامی درباره تایید پاک کردن فایل، پاک میشه این فرمان رو به دقت استفاده کنید، البته در پایان این بخش روش ایجاد شاخه رو یاد میگیرید که قبل از پاک شدن فایلها به شاخه مورد نظر شما منتقل شود تا از پاک شدن تصادفی جلوگیری کنید:

شما می توانید آدرس فایل رو هم که قصد دارید اون رو پاک کنید به فرمان rm بدهید تا بدون تغییر دادن شاخه  فایل مورد نظر رو پاک کنید.

 

قواعد wildcards:

این بخش یکی از بخشها مورد علاقه منه برای پاک کردن تعداد زیادی از فایلها با یک فرمان استفاده از کاراکترهای wildcards در خط فرمان است. دو کاراکتر در این بخش رو برای شما توضیح میدم کاراکتر ستاره * و کاراکتر علامت سوال؟.

کاراکتر * به معنای همه چیز است، اگر شما بعد از فرمان rm  از کاراکتر *  استفاده کنید یعنی هر فایل که در اون شاخه وجود دارد غیر از شاخه ها رو برای شما پاک می کند:

با استفاده از فرمان touch  و ذکر 4 نام فایل 4 عدد فایل ایجاد شده در خروجی فرمان ls این 4 فایل قابل مشاهده است، در فرمان بعدی از فرمان rm با کاراکتر * استفاده شده که در خروجی فرمان بعدی شما مشاهده می کنید که هر چهار فایل در یک فرمان پاک شده اند.

شما با استفاده از کاراکتر * هم می توانید یک سیری از فایلها که دارای بخشهای مشترک هستند رو با هم پاک کنید برای مثل همه فایلهایی که با یک حرف خاص شروع می شوند، در شکل زیر شما یک مثال در این زمنیه رو مشاهده می کنید:

 در فرمان اول rm فایلهایی که با a شروع می شدند پاک شد و در فرمان دوم فایلهای که با b  شروع میشدند پاک شد. برای کاراکتر * تعداد کاراکترهای بعد از اون اصلا مهم نیست.

 

برای محدود کردن فقط یک کارکتر متغییر در نام می تونید برای اون کاراکتر خاص از ؟ استفاده کنید.  با این روش شما می توانید نام های مورد نظر خودتون رو از نظر داده حروف محدود کنید، در شکل زیر این روش نمایش داده شده است:

در فرمان اول فایلهایی پاک شدن که با a2شروع شده و حرف سوم اون هر حرفی که باشد مهم نیست و در خروجی فرمان ls مشاهده می کنید که یم فایل 3 حرفی با شرایط مورد نظر ما پاک شده است. این روش برای پاک کردن فایل های گزارش یا همان log فایل هایی که از روش نامگذاری تاریخ استفاده می کند پرکاربرد است.


 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟
آموزش BSD با محمدعابدینی

اولین مرکز آموزش BSD  و نخستین مرکز ارائه نرم افزارهای مبتنی بر BSD در ایران

کلیه حقوق این سایت متعلق به محمد عابدینی است که در زمینه آموزش BSD فعالیت می کند.
All rights are reserved for Mohammad Abedini 2019

Search

09356757020
محمد عابدینی
کرج 
مهرشهر
Your SEO optimized title