سامانه آموزش آنلاین

مقلات آموزشی

آموزش BSD به زبان ساده

اعمال تغییرات اطلاعات کاربری با chpass و passwd

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در این مقاله شما با دو فرمان passwd  و chpass برای اعمال تغییرات کاربران در FreeBSD آشنا می شود. این دو فرمان هم در سطح خود کاربر و هم کاربر root اجرا می شود وتفاوتها برای شما نمایش داده می شود.

برنامه chpass  به هر کاربری اجازه می دهد که اطلاعات پیش فرضی را که در زمان ایجاد اون کاربر توسط مدیر سیستم در نظر گرفته شده است را تغییر دهد و به تناسب درخواست خودش آنرا تغییر دهد.  این برنامه هم در سطح خود کاربر و هم در سطح کاربر root اجرا می شود که در تنظیمات با هم متفاوت است که در این مقاله هر دو مورد توضیح داده می شود.

این برنامه بعد از اجرا شدن توسط کاربر یک محیط ویرایشگر متنی باز می شود که همان ویرایش vi است که در بخش های قبلی در مورد آنها توضیحات کاملی ارایه شده است. خروجی این ابزار که توسط کاربر معمولی برای ویرایش اطلاعات خودش انرا اجرا کرده است را در شکل زیر مشاهده می کنید:

اطلاعاتی که خود کاربر می تواند تغییر دهد شامل نوع shell اسم کامل و اطلاعات تماسی برای کاربر است برای خروج از این بخش باید مثل ویرایشگر vi عمل کنید از :qw را بعد از اعمال کردن تغییرات تایپ کنید.

 

کاربر root می تواند اطلاعات مربوط به هر کاربر را بعد از ایجاد شدن توسط این فرمان تغییر دهد. برای این کار کافیست که بعد از فرمان نام کاربر مورد نظر را وارد کنید تا به صورت زیر وارد بخش تغییر اطلاعات زیر شوید:

همانطوری که مشاهده می کنید کاربر root علاوه بر اطلاعاتی که توسط خود کاربر قابل تغییر است را مشاهده می کند اطلاعات دیگری را هم می تواند تغییر دهد مثل uid  و gid و حتی می تواند مشخص کند که این کاربر در چه تاریخی دیگر تواند به سیستم  وارد شود با اعمال تاریخ مورد نظر در بخش Expire ، بعد از بخش Password شما کد شده رمز عبور را مشاهده می کنید، روش های رمزنگاری خاصی در این زمینه وجود دارد که در بخش مربوط به فایلهای maste.passwd با آنها و ورش تغییر آن آشنا می شوید.

 

تغییر رمز عبور:

یکی از اطلاعاتی که کاربر برای وارد شدن به سیستم به آن نیاز دارد رمز عبور است که این رمز توسط کاربر root در زمان ایجاد کاربر تنظیمی می شود. FreeBSD این امکان را ایجاد کرده است که هر کاربری بتواند رمز عبور خود را تغییر دهد و کاربر root هم امکان تغییر دادن رمز عبور همه کاربران را داشته باشد. در ادامه این دو مورد را مشاهده می کنید، در بخش اول کاربر قصد تغییر دادن رمز عبور خود را دارد، برای اینکار باید فرمان passwd را اجرا کند تا بتواند رمز عبور جدید را وارد کند:

همانطوری که مشاهده می کنید بعد از اجرای این فرمان به شما اعلام می شود که قصد تغییر رمز عبور کاربر abedini را دارید، در خط بعدی رمز عبور قدیمی را از شما سوال می کند و ورودی شما نمایش داده نمی شود و اگر هم شما رمز را وارد نکنید نمی توانید رمز جدید را وارد کنید.

نکته:

در بعضی از موارد کابر به محیط وارد شده است و محیط خود را lock نکرده و سیستم را ترک می کند، برای اینکه هر شخصی نتواند رمزعبور کاربر وارد شده به سیستم را غیر خود شخصی که رمز را می داند تغییر دهد برای تغییر رمز جدید حتما باید رمز قبلی را در زمان تغییر رمز از شما پرسیده شود و صحت آن چک شود.

 

شما باید دوبار پشت سر هم رمز عبور جدید را وارد کنید و این دوبار برای شما نمایش داده نمی شود و در صورت یکسان بودن رمز عبور تغییر رمز برای شما اعمال می شود.

برای تغییر دادن رمز عبور یک کاربر خاص توسط کاربر root کافیست که نام اون کاربر را بعد از فرمان passwd وارد کنید، در خط بعدی به شما اعلام می شود که شما قصد تغییر رمز عبور کاربر abedini را دارید، تفاوت این بخش با بخش قبلی در این است که دیگر رمز عبور قبلی را از شما سوال نمی کند چون کاربر root و یا همان مدیر سیستم از رمز عبور همه کاربران اطلاع ندارد و یا کاربر رمز خود را فراموش کرده است.

در ادامه فرمان ها این بار رمز را به صورت اشتباه وارد شده تا مشاهده کنید که زمرعبور تغییر نمی کند و به شما پیغامی میدهد که برای خورد از این بخش کلمه EOF را در دوباره رمز های عبور وارد کنید تا بعد از دو مرحله از برنامه خارج شوید در غیر این صورت این حلقه تا زمانی که شما رمز را به درستی وارد نکنید ادامه پیدا خواهد کرد.


 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟
آموزش BSD با محمدعابدینی

اولین مرکز آموزش BSD  و نخستین مرکز ارائه نرم افزارهای مبتنی بر BSD در ایران

کلیه حقوق این سایت متعلق به محمد عابدینی است که در زمینه آموزش BSD فعالیت می کند.
All rights are reserved for Mohammad Abedini 2019

Search

09356757020
محمد عابدینی
کرج 
مهرشهر
Your SEO optimized title