سامانه آموزش آنلاین

مقلات آموزشی

مقالات دنیای BSD

فایروال بومی (از توهم تا واقعیت)

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

سالهاست که در خصوص انواع فایروال های متن باز مطالعه کردم و تجربه های مختلفی هم در این باره دارم و از اولین محیط کاری خودم هم با IPFW در سیستم عامل FreeBSD برای محدود سازی پهنای باند در سال 1381 استفاده می کردم، در این بخش قصد دارم کمی در خصوص مفهوم فایروال بومی با شما دوستان عزیز و کاربرانی که در حال خواندن این مطلب هستید صحبت کنم.

در سال 1391 بود که با مدرک خودم رو در زمینه BSDA گرفتم و برای آموزش دادن این سیستم عامل از طرف شرکت ایمن پردیس به شرکت پارس فناوران خوارزم رفتم، برای من تعجب بر انگیز بود که شرکتی در ایران خیلی جدی در خصصوص این سیستم عامل دنبال آموزش بود، سرفصل درخواستی این شرکت رو بررسی کردم و برای ارایه بخشهای مورد نظر این شرکت آماده شده بودم البته بسیاری از قابلیتهای مورد نیاز در FreeBSD رو در سرفصل درخواستی خودشون حذف کرده بودن و در اون زمان سیستم عامل موجود از FreeBSD ورژن 9 بود.

بعد از وارد شدن به این شرکت و درس دادن فهمیدم که این شرکت برروی یک فایروال بومی کار میکنه مبتنی بر FreeBSD جالب بود که از FreeBSD برای این کار استفاده می کردند. برای من جالب شد که یک شرکتی داره این کار رو انجام میده ولی قسمت خنده دار این بخش این بود که حتی در خصوص زمان بندی در cronTAB هم در سیستم عامل FreeBSD  دانشی نداشتن و یک رابط وبی برای محصول خودشون نوشته بودن و گواهی بومی شدنش رو هم گرفته بودن و در شبکه خیلی از سازمان های مختلف هم نصب کرده اند.

در کشور ما مفهموم بومی سازی یعنی همین فرمول ساده ای داره:

یعنی که اول یک قابلیت رو هدف بگیری مثل فایروال یا مجازی سازی،

در بخش بعدی هم برو جستجو کنی و یک محصول خوب راجبش پیدا کنی.

در بخش سوم بدون داشتن دانش زیادی این محصول رو راه اندازی کنی بدون در نظر گرفتن قابلتهایی که داره.

در بخش چهارم که بخش جذابی هم هست یک تیم برنامه نویسی هم درست می کنی و یک رابط ویندوزی که الان شده وبی برای محصولت درست می کنی و به اسم بومی سازی ارایه می کنی.

اگر شرکت باهوشی هم باشی میری سراغ pfsesne که مراحل شما رو راحت کرده و فقط کافیه که لوگوی موجود در pfsense رو عوض کنی و لوگوی خودت رو بهش اضافه کنی.

من از طراحان این نوع از محصولات خواهش می کنم که حداقل بیان و pfsense رو بهتر بشناسن تا محصول خودشون رو بهتر بشناسن، بیان با FreeBSD اشنا بشن و سیستم عاملی که دارن روش محصول بومی ارایه می کنن رو بهتر بشناسن.

وقتی ما یک سیستم عامل ملی نداریم پس این محصولات بومی نیستن و همش کپی هستن پس به جامعه IT کشور خیانت نکنید، صادق باشید و محصول خودتون رو بهتر بشناسین و با مشتری که هیچ دانشی نداره صادق باشید.

دوره های مختلفی در وب سایت من هست که می تونی به شما در راستای شناخت بهتر از محصول شما بهتون کمک کنه.

راستی در قسمت بعدی در خصوص توهم فایروالی با شما صحبت می کنم. اسم این بخش هم هست توهم بومی سازی

 

نظرات (2)

  1. افرا

واقعا گل گفتی. بومی بودنی در کار نیست. همه کذب و ریا و دروغ.

 
  1. mabedini

خواهش می کنم، یک محصول بومی بوده که در زیرساخت کشور در جاهای حساس نصب شده بود و نصب هم هست که به صورت پیش فرض روش nc نصب شده هست

 
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟
آموزش BSD با محمدعابدینی

اولین مرکز آموزش BSD  و نخستین مرکز ارائه نرم افزارهای مبتنی بر BSD در ایران

کلیه حقوق این سایت متعلق به محمد عابدینی است که در زمینه آموزش BSD فعالیت می کند.
All rights are reserved for Mohammad Abedini 2019

Search

09356757020
محمد عابدینی
کرج 
مهرشهر
Your SEO optimized title